Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zapowiada atak na Dubai i Hajfę

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zapowiada atak na Dubai i Hajfę

W przypadku zbombardowania irańskiej ziemi, w ramach trzeciej fali działań skierujemy atak na miasta Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Hajfę w Izraelu - zapowiada IRGC.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) już wcześniej informował, że kolejnym celem Iranu może być Izrael. Teraz doprecyzował. IRGC oświadczył także, iż "Pentagon donosi, że USA odpowie na ataki Iranu" (dotychczas nie ma oficjalnego stanowiska administracji USA). Jak zapowiadają Strażnicy Rewolucji na amerykański atak "Tym razem odpowiemy wam w Ameryce".

Minister spraw zagranicznych Iranu Javad Zarif oświadczył natomiast, że "Iran podjął i zastosował proporcjonalne środki w samoobronie zgodnie z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych, które były celem tchórzliwego ataku zbrojnego na naszych obywateli i wyższych urzędników. Nie szukamy eskalacji ani wojny, ale będziemy bronić się przed jakąkolwiek agresją."

Nieco mniej dyplomatyczny był irański minister telekomunikacji, który napisał do Amerykanów: "Wynoście się z regionu". I wszystko byłoby dobrze, gdyby irańscy użytkownicy Twittera nie zwrócili uwagi, że tweeta napisał z amerykańskiego iPhona.

Według informacji Pentagonu, atak rakietowy na amerykańskie bazy w Iraku, o którym piszemy TUTAJ, spowodował ofiary tylko wśród Irakijczyków. Centrum Operacyjne polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej poinformowało, że nic się nie stało polskim żołnierzom stacjonującym w amerykańskiej bazie wojskowej w Al Asad w Iraku.

Iracki rząd dementuje informację podawaną przez władze USA o ofiarach wśród Irakijczyków. Podkreśla, że nie ma ofiar ani wśród cywilów ani wojskowych irackich.

Tymczasem zwiększono środki bezpieczeństwa w okolicach Białego Domu. Oficerowie Secret Service zostali uzbrojeni w karabiny szturmowe. 

Jak podaje New York Times zapowiadane na godziny wieczorne czasu amerykańskiego wystąpienie prezydenta Trumpa nie odbędzie się. Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa Cywilnego zakazała jakichkolwiek rejsów pasażerskich samolotów USA w rejonie Zatoki Perskiej.

 

Ostatnio edytowane środa, 08 styczeń 2020 02:49
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie