Iran zaatakował bazy USA w Iraku!

Iran zaatakował bazy USA w Iraku!

Iran wystrzelił 17 rakiet w kierunku amerykańskiej bazy Ain al-Assad w Anbar w zachodnim Iraku. Informacje potwierdziła telewizja irańska oraz CNN. Ain al-Assad jest drugą co do wielkości iracką bazą lotniczą i główną bazą wojsk USA. Poza tym zaatakowana została baza w Irbil. W jej kierunku wystrzelono 5 rakiet.

Pentagon przyznał, że Iran wystrzelił ponad tuzin pocisków. "Oczywiste jest, że te rakiety zostały wystrzelone z Iranu i skierowane na co najmniej dwie irackie bazy wojskowe goszczące amerykański personel wojskowy i koalicyjny w Al-Assad i Irbil" - powiedział Jonathan Hoffman, asystent sekretarza obrony USA.  
Nie wiadomo w tej chwili, czy i jakie efekty przyniósł irański ostrzał. Tuż po północy irańskie agencje podały, że operacja ma kryptonim "Męczennik Soleimani".
 
Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) opublikował oświadczenie w sprawie ataku, w którym poinformował o wystrzeleniu "dziesiątek pocisków ziemia-powietrze w amerykańskich terrorystów i okupantów".
 
Poza tym w oświadczeniu IRGC czytamy:
 
1. Ostrzegamy Wielkiego Szatana, podstępny i arogancki reżim amerykański, że wszelkie dalsze wykroczenia  i gwałty będą spotykać się z bardziej bolesnymi i okrutnymi reakcjami.
2. Rządy, które oddały swoje bazy terrorystycznej armii USA, zostały ostrzeżone przed konsekwencjami, jeśli z ich terytoriów przeciwko Islamskiej Republice Iranu prowadzone będą wrogie i agresywnych działania.
3. W żadnym wypadku nie uważamy, by reżim syjonistyczny w tych zbrodniach był odrębny od reżimu amerykańskiego.
4. Apelujemy do narodu amerykańskiego, aby wezwał amerykańskich żołnierzy do powrotu z tego regionu, i aby zapobiegł dalszym ofiarom i nie pozwolił, by życie ich wojskowych było jeszcze bardziej zagrożone przez rosnącą nienawiść amerykańskiego reżimu.
 
Jesteśmy świadomi doniesień o atakach na obiekty amerykańskie w Iraku. Prezydent został poinformowany i ściśle monitoruje sytuację oraz konsultuje się ze swoimi doradcami bezpieczeństwa narodowego - powiedziała sekretarz prasowa Białego Domu Stephanie Grisham.
 
Przypomnijmy, że w sobotę 5 stycznia, prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że "jeśli Iran zaatakuje Amerykanów, to Stany Zjednoczone uderzą w 52 irańskie cele, w tym w ważne dla Iranu i irańskiej kultury miejsca".
 
W irackich bazach przebywa ok. 200 polskich żołnierzy. Po wczorajszym posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent Polski Andrzej Duda zapewniał, że "nie ma żadnych sygnałów o tym, żeby miało być zagrożenie skierowane do polskich żołnierzy - czy to przebywających tam na Bliskim Wschodzie czy przebywających gdziekolwiek. Nie ma też żadnych sygnałów wskazujących na to, żeby było jakiekolwiek zagrożenie dla Polski czy dla naszych obywateli - oświadczył.
Ostatnio edytowane środa, 08 styczeń 2020 06:48
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie