Libański Al Akhbar: "Wielka wojna o wyzwolenie"

Libański Al Akhbar: "Wielka wojna o wyzwolenie"

Libańska gazeta Al Akhbar związana z Hezbollahem na swojej tytułowej stronie pisze o „Wielkiej Wojnie o Wyzwolenie” i przywołuje zdjęcie z 1983 r., z ataku na koszary Marines w Bejrucie. W ataku wykonanym przez zamachowca samobójce, który zdetonował ciężarówkę z 2 tonami materiałów wybuchowych zginęło wówczas 241 amerykańskich żołnierzy. Zamachu dokonał Hezbollah.


W tekście nawiązano do piątkowego wystąpienia lidera Hezbollahu szejka Nasrallaha, którego tekst można przeczytać tu.

Przemówienie Nasrallaha w związku ze śmiercia generała Sulejmani

W artykule tytułowym Al Akhbar czytamy:
Groźby Trumpa już nie działają. Nawet mediacje i zachęty zawiodły. Nie ma alternatywy dla reakcji na zabójstwo komandora Qassem Soleimaniego. A ponieważ w Ameryce nie ma przywódcy, który dorastałby do „butów” Soleimaniego, sekretarz generalny Hezbollahu, Hassan Nasrallah, w swoim pamiątkowym przemówieniu do męczenników amerykańskiego nalotu ogłosił, że ich obecność w regionie będzie ceną. Zapowiedział, że w imię osi oporu ich żołnierze i oficerowie rozmieszczeni w krajach regionu wrócą do swojego kraju w trumnach. To nie jest zemsta, powiedział, ale raczej sprawiedliwa kara, która sprawi, że wyzwolenie Jerozolimy będzie o rzut kamieniem.”
W artykule czytamy też:
Sekretarz generalny Hezbollahu Sayyed Hassan Nasrallah wskazał kamienie milowe nadchodzącego etapu, zaczynając od faktu, że region po 2 stycznia nie będzie taki sam jak przedtem. Jest to przełomowa data rozpoczęcia nowej epoki i nowej daty dla całego regionu. Bezpośrednio i ponad wszelką wątpliwość powiedział, że odpowiedzią na zabójstwo dwóch męczenników, Qassem Soleimani i Abu Mahdiego al-Muhandisa, jest zakończenie amerykańskiej obecności w regionie. „To tylko kara” według Nasrallaha, ponieważ „nie ma postaci podobnej (w USA) do Qasima Soleimaniego i Abu Mahdiego al-Muhandisa”. Krótko mówiąc, powiedział, że „buty Qassema Soleimani nie są równe głowie Trumpa i całego amerykańskiego przywództwa”. „W związku z tym oświadczam, że wszystkie amerykańskie bazy wojskowe i okręty oraz każdy amerykański oficer i żołnierz na naszej ziemi i w naszym regionie są uprawnionymi celami zemsty za zbrodnię zabójstwa, ponieważ to armia amerykańska zabiła i zapłaci wyłącznie cenę.”
Gazeta publikuje też mapę z lokalizacjami baz USA w regionie wskazując na to, że są to podstawowe cele ataku, w ramach zemsty za Sulejmaniego i Muhandisa.

Ostatnio edytowane wtorek, 07 styczeń 2020 09:55
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie