Milczenie owiec, czyli co prezydent i premier mówią o sytuacji w Iraku i polskim bezpieczeństwie

Milczenie owiec, czyli co prezydent i premier mówią o sytuacji w Iraku i polskim bezpieczeństwie

Polscy politycy różnych opcji, w ciągu ostatnich kilkunastu godzin, odnieśli się do sytuacji w Iraku po zabiciu gen. Soleimaniego. Niestety nadal nie doczekaliśmy się ani stanowiska prezydenta, ani premiera. Nie wiemy też, czy polskie władze, jako sojusznik, były w jakikolwiek sposób informowane o amerykańskiej operacji. 

Jednak po godzinie 18 prezydent Andrzej Duda wreszcie coś powiedział. Zapewniam, że w sprawie ostatnich wydarzeń w Iraku działamy spokojnie i z rozwagą, mając na względzie w pierwszej kolejności bezpieczeństwo i interes Polski oraz naszych Obywateli - napisał na Twitterze prezydent Polski.

Donald Tusk, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, były premier, były przewodniczący Rady Europejskiej

Europa i USA muszą za wszelką cenę utrzymać transatlantycką jedność w obliczu nadciągającego politycznego trzęsienia ziemi - niezależnie od faktu, że decyzje prezydenta Trumpa prowokują globalne ryzyka, a jego intencje nie są jasne. Polska powinna aktywnie bronić tej jedności.

Krzysztof Szczerski, szef gabinetu Prezydenta RP

Trzymamy rękę na pulsie (w wypowiedzi dla wp.pl)

Tadeusz Iwiński, w latach 2001-2004 sekretarz stanu w Kancelarii Premiera

Trump skończy jak Carter? Zabójstwo irańskiego gen. Sulejmaniego w wyniku ataku lotnictwa USA w Bagdadzie niesie z sobą ogromne ryzyko konfliktu na dużą skalę.Po nieudanej próbie odbicia 53 zakładników amerykańskich w IV 1980r. prezydent Carter przegrał wybory prezydenckie.

Jan Wojciech Piekarski, były ambasador Polski w Pakistanie, Belgii i Luksemburgu oraz w Izraelu 

To była amerykańska egzekucja wykonana bez wyroku na obywatelu Iranu na terytorium państwa trzeciego (Irak). UK w podobnej sytuacji ataku Rosji na Scripala w UK postawiła sprawę na RB ONZ. Irak milczy, bo nie ma suwerennego rządu tylko 16tys. dyplomatów USA.

Jacek Saryusz-Wolski, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego

Irański Generał Qassem Soleimani, zabity przez USA był autorem militarnego wkroczenia Rosji do Syrii oraz rosyjsko-irańskiego współsprawstwa wojny w Syrii, katastrofy humanitarnej i fali migracyjnej do Europy.

Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego

USA, zabiły w Iraku jednego z najważniejszych ludzi w irańskim systemie bezpieczeństwa, gen. Solejmaniego. Iran podejmie działania odwetowe. Apelujemy do prezydenta Dudy, premiera Morawieckiego i MSZ, by trzymali Polskę jak najdalej od tego konfliktu.

Maciej Gdula, poseł Lewicy

Zabicie Sulejmaniego przez USA jak terrorysty sprawia, że stosunki międzynarodowe są sprowadzane coraz bardziej do nagiej i podstępnej przemocy. Polska powinna domagać się deeskalacji na Bliskim Wschodzie a jeśli wybuchnie wojna nie popełniać starych błędów stając po stronie USA.

 

Ostatnio edytowane piątek, 03 styczeń 2020 17:45
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie