Wkrótce turecka inwazja na Libię ? Rzecznik LNA: mamy informacje potwierdzające przygotowania

Wkrótce turecka inwazja na Libię ? Rzecznik LNA: mamy informacje potwierdzające przygotowania

Rzecznik Libijskiej Armii Narodowej, Ahmed Al-Mesmari, powiedział w wywiadzie dla „Al-Arabiya”, że Turcja zapewnia wsparcie wojskowe milicjom w Trypolisie, ujawniając, że armia posiada informacje potwierdzające przygotowanie lotniska Maitika do przyjęcia wojsk tureckich.

Al-Mesmari dodał, że tureckie poparcie dla milicji w Trypolisie zmieniło się z ukrytego na jawne, podkreślając, że wojna, którą toczy armia narodowa, ma charakter regionalny, a nie tylko lokalny.

„Czas rozmów dyplomatycznych minął,” - powiedział rzecznik armii libijskiej.W związku z doniesieniami o gotowości armii libijskiej do wkroczenia do centrum Trypolisu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił we wtorek gotowość swojego kraju do udzielenia wsparcia wojskowego libijskiemu rządowi pojednania (GNA), kierowanemu przez Fayeza al-Sarraja, jeśli ten o to poprosi.

Prezydent Turcji powiedział, że jest gotowy wysłać wojska do Libii, jeśli zażąda tego uznany na arenie międzynarodowej rząd w Trypolisie.
Dodał także w oświadczeniu telewizyjnym: „W odniesieniu do wysyłania żołnierzy ... jeśli Libia zwróci się do nas z takim żądaniem, możemy tam wysłać nasz personel, zwłaszcza po zawarciu umowy o bezpieczeństwie wojskowym”, odnosząc się do umowy podpisanej w zeszłym miesiącu z rządem pojednania.

Z drugiej strony parlament libijski potępił oświadczenia prezydenta Turcji. Parlamentarna Komisja Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego oświadczyła w oświadczeniu, że potępiła w najostrzejszych słowach oświadczenia prezydenta Turcji o chęci wysłania swoich sił do Libii.

Liga Państw Arabskich wezwała do aktywacji wspólnej arabskiej umowy obronnej.Liga Arabska wezwała również do pilnego spotkania w celu zajęcia stanowiska w sprawie „tureckiej inwazji” na Libię.
Ponadto podkreśliła, że ​Libia „nie będzie bramą do powrotu Imperium Osmańskiego do świata arabskiego”. Libijskie siły zbrojne zażądały, aby wszelkie siły tureckie opuściły na wody terytorialne lub w libijską przestrzeni powietrzną, dodając, że „każdy obiekt lub miejsce wykorzystywane militarnie dla strony tureckiej jest uzasadnionym celem libijskich sił zbrojnych”.

Haftar omówił najnowsze ustalenia dotyczące operacji wojskowych na zachodzie kraju podczas dzisiejszego spotkania z dowódcami.Lokalne media podały, że dowódca armii libijskiej omówił ostatnie kroki i przygotowania do rozpoczęcia operacji wojskowej mającej na celu wejście i przejęcie stolicy kraju z rąk milicji.

To, że informacje o spodziewanym lądowaniu wojsk tureckich są brane na poważnie świadczą również intensywne przygotowania wojskowe LNA i polityczne parlamentu w Tobruku w tym zabiegi o interwencję wojsk egipskich i emirackich w przypadku inwazji

Ostatnio edytowane czwartek, 12 grudzień 2019 21:19
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie