Turcja żąda od NATO wsparcia w walce z terrorystami i blokuje plan dla Polski

Turcja żąda od NATO wsparcia w walce z terrorystami i blokuje plan dla Polski

Drugi dzień szczytu z okazji 70. rocznicy Sojuszu ma być poświęcony podziałowi obciążeń i rosnącemu znaczenia Chin - powiedział dzisiaj rano dziennikarzom sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. 

Jak donosi stacja Euronews przywódcy europejscy pod przewodnictwem Niemiec i Francji chcą powiedzieć Trumpowi, że nie może traktować europejskich sojuszników jak "młodszych partnerów", ponieważ stają w obliczu globalnych konfliktów.

Wczoraj wieczorem prezydent Francji Emanuel Macron napisał na Twitterze, że podtrzymuje wszystko, co mówił do tej pory o NATO i dodał że "nie możemy wkładać pieniędzy i ryzykować życie naszych żołnierzy, nie mając jasnych podstaw tego, czym powinno być NATO. Jutro będę bronił interesów Francji i Europy".

Macron odnosi się wyraźnie do wtorkowej rozmowy z Trumpem, w której oskarżył wprost Turcję o współpracę z Państwem Islamskim. W jego ocenie ta sytuacja nigdy na formum Paktu Północnoatlantyckiego nie została przedyskutowana i zasugerował, że jeśli mówić o pieniądzach na utrzymanie NATO, to nie moga być one przeznaczane na wspierania struktur terrorystycznych.

Eksperci przewidują, że państwa Sojuszu ponownie zobowiążą się do wzajemnej obrony, a Wielka Brytania odda do dyspozycji NATO sześć okrętów wojennych, dwie eskadry myśliwskie i tysiące żołnierzy, aby zapewnić pełną gotowość Paktu na Starym Kontynencie.

Z kolei Fahrettin Altun, dyrektor ds. komunikacji Prezydenta Turcji, wczoraj wieczorem w serii twittów pisał. że żądanie Turcji jest "dość podstawowe". "Nasi sojusznicy muszą nas wspierać w walce z grupami terrorystycznymi, tak samo jak my wspieramy ich bezpieczeństwo, wnosząc największy wkład do NATO", napisał i dodał, że Turcja skutecznie poradziła sobie z kryzysem uchodźców, prowadząc jednocześnie zdecydowaną walkę z Daesh.

Stanowisko Turcji dotyczące przyjęcia planu obronnego dla Polski i krajów bałtyckich na wypadek agresji Rosji od wczoraj nie uległo zmianie. Jeśli NATO nie uzna kurdyjskich ugrupowań za organizacje terrorystyczne, to na plan dla Polski nie będzie tureckiej zgody.

Ostatnio edytowane środa, 04 grudzień 2019 08:54
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie