Starcie Trumpa i Macrona podczas szczytu NATO w Londynie

Starcie Trumpa i Macrona podczas szczytu NATO w Londynie

Podczas zwołanej w Londynie konferencji prasowej Trump i Macron odpowiadali na pytania dziennikarzy.  Atmosferę podgrzewały wyraźnie zaznaczone różnice oraz wcześniejsze komentarze Macrona o śmierci mózgowej NATO, które Trump określił jako obraźliwe.

Szczyt odbywa się w atmosferze podziałów i różnicy zdań miedzy Europą i Turcją w sprawie tureckiej walki z Kurdami oraz między Francją i USA w sprawie perspektywy relacji z Rosją i amerykańskiej roli w sojuszu.

Podczas konferencji prasowej Trump i Macron wyraźnie nie zgadzali się w 3 podstawowych kwestiach.

Rosja

Na pytanie jak powinny wyglądać stosunki członków NATO z Rosją Trump powiedział: „Myślę, że dogadujemy się z Rosją” - i wskazał na Macrona i dodał, że Francja ma podobny pogląd.

Chwilę później  Macron powiedział jednak, że chociaż strategiczny dialog z Rosją jest ważny to przywódcy (NATO) muszą to robić bez naiwności.

W sprawie NATO

Macron odniósł się do komentarzy, które przedstawił dziś wcześniej - opisał wieloletnią koalicję NATO jako cierpiącą na „śmierć mózgu” częściowo z powodu braku przywództwa USA pod rządami Trumpa - i odmówił wycofania się z tych słów.

„Wiem, że moje wypowiedzi wywołały pewną reakcję” - powiedział Macron. „Pozostaję przy swoich twierdzeniach”.

W sprawie Państwa Islamskiego

Trump ponownie przywołał (nieprawdziwą) informację, że większość bojowników IS schwytanych w Syrii pochodzi z Europy. Powtarzając swój wielokrotnie prezentowany pogląd, że problemem Syrii są właśnie ci , przetrzymywani tam bojownicy, których nie chcą do siebie przyjąć państwa europejskie.

Trump zapytał Macrona, czy jest gotów przyjąć dżihadi z Francji do siebie.

„ Mówmy poważnie:większość bojowników, których masz tam na miejscu, to bojownicy pochodzący z Syrii, z Iraku i z państw regionu” - odpowiedział Macron.

Dodał, że osoby przybywające z Europy stanowią w tej grupie „nieznaczącą mniejszość”

Ostatnio edytowane wtorek, 03 grudzień 2019 21:13
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie