Zaległe 35 mln dolarów pomocy wojskowej z USA trafi na Ukrainę

Zaległe 35 mln dolarów pomocy wojskowej z USA trafi na Ukrainę

Jak poinformowała Carla Gleason z kierownictwa Pentagonu, Ukraina w ciągu "kilku najbliższych dni" otrzyma jeszcze około 35 milionów dolarów od USA, ze środków które amerykańska administracja przeznaczyła na wzmocnienie bezpieczeństwa naszego wschodniego sąsiada.

Pomoc zatwierdzona została jesienią 2018 roku, ale wspomniana kwota 35,2 mln USD, przeznaczona na zakup przez Ukrainę broni i sprzętu komunikacyjnego do okrętów wojennych pozostawała do tej pory niewypłacona.

Cała sprawa w tle ma oczywiście procedurę impeachmentu wobec prezydenta USA. Pod koniec sierpnia Politico informowało, że Trump postanowił zrewidować program pomocy dla Ukrainy w celu wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego i obrony, aby upewnić się, że pieniądze Stanów Zjednoczonych zostaną wykorzystane w interesie Ukrainy. Trump nie potwierdził tej informacji, a z kolei wiceprezydent USA Mike Pence powiedział, że przyznanie pomocy wojskowej Ukrainie zależy od jej sukcesu w walce z korupcją.

Dzisiaj wiadomo, w wyniku śledztwa amerykańskiej Izby Reprezentantów, że bardziej zależało to od tego, czy i jak szybko władze Ukrainy są gotowe oskarżyć syna Joe Bidena, który jest demokratycznym kontrkandydatem Trumpa w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

12 września administracja prezydencka Trumpa odblokowała program pomocy wojskowej. Tydzień później amerykańska Izba Reprezentantów, z opóźnieniem, zatwierdziła przyznanie środków Ukrainie.

Opr. R. Jórczak

Ostatnio edytowane czwartek, 21 listopad 2019 23:56
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie