Raport Instytutu im B. Komorowskiego na temat obronności

Raport Instytutu im B. Komorowskiego na temat obronności

Instytut Bronisława Komorowskiego przedstawił raport na temat obronności w ostatnich trzech dekadach. Ostrze krytyki w raporcie skierowane jest głównie wobec działań Antoniego Macierewicza i szefów specsłużb rządu PiS.

Raport "Obronność Rzeczypospolitej Polskiej po trzech dekadach suwerenności" składa się z czterech rozdziałów: Strategia i Polityka Obronna, Siły Zbrojne, Służby Specjalne i Przemysł Obrony.
W opisie dotyczącym stanu służb specjalnych znalazł się i taki fragment : „W ABW i AW przeprowadzono, w porozumieniu z IPN, swoisty „przegląd genealogiczny". Sprawdzano rodzinne powiązania obecnych funkcjonariuszy z byłych SB, PZPR, WSI itd. W rezultacie do końca 2018 roku służby specjalne opuściło około 1200 funkcjonariuszy z wieloletnim doświadczeniem".
Do osiągnięć ostatnich trzech dekad raport zalicza wyjście Polski z systemu totalitarnego, wstąpienie do NATO, ustawowe zapisanie wydatków na obronę narodowa na poziomie 2 proc. PKB, co spowodowało reformy w Siłach Zbrojnych, ale jego zdaniem – nie zdołano osiągnąć „kompatybilności z całym systemem zachodnim".

Cały raport do pobrania pod adresem:
http://bronislawkomorowski.org/wp-content/uploads/2019/09/Raport-Obronność-Rzeczypospolitej-Polskiej-po-trzech-dekadach-suwerenności.pdf

Ostatnio edytowane piątek, 04 październik 2019 08:55
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie