USA wzywają Turcję do powstrzymania sie od prowokacji w basenie Morza Śródziemnego

USA wzywają Turcję do powstrzymania sie od prowokacji w basenie Morza Śródziemnego

Asystent Sekretarza Stanu USA ds. Energii, Francis Fannon, wezwał Turcję do powstrzymania się od wszelkich prowokacyjnych działań podczas internetowej dyskusji na temat rurociągu East Med i trójstronnego partnerstwa pomiędzy Grecją, Cyprem i Izraelem, która została zorganizowana przez Grecko-Amerykańską Izbę Handlową.

"Turcja powinna powstrzymać się od wszelkich prowokacyjnych działań, które mogłyby podważyć zaufanie inwestycyjne we wschodnim regionie Morza Śródziemnego i wpłynąć na stabilność polityczną" - powiedział Fannon.

Odpowiadając na pytania dotyczące wyzwań stojących ostatnio przed Turcją, Fannon podkreślił również, że "protokół ustaleń między Turcją a Libią w sprawie aneksji greckiej przestrzeni morskiej nie może z prawnego punktu widzenia wpływać na prawa lub obowiązki państw trzecich, takich jak Grecja".

"Prawo międzynarodowe, Konwencja o prawie morza ogólnie uznaje, że wyspy (...) na ogół posiadają wyłączną strefę ekonomiczną (EEZ) i mają szelf kontynentalny, tak jak każde inne terytorium lądowe" - powiedział Fannon, nie dostrzegając ironii, że Stany Zjednoczone, wraz z Turcją, są dwoma z zaledwie 15 krajów na całym świecie, które nie podpisały konwencji.

Fannon zauważył, że Stany Zjednoczone "bardzo konsekwentnie wzywają do zaprzestania wszelkich prowokacyjnych działań, które mogłyby podważyć zaufanie inwestycyjne we wschodnim regionie Morza Śródziemnego" i wpłynąć na stabilność polityczną.

"Nie możemy komentować przyszłych działań, ani tego, co może się wydarzyć, a co nie. Z pewnością po prostu zachęcamy państwa do zaprzestania prowokacyjnych działań, do zaprzestania prowokacyjnych zachowań, do zaprzestania prowokacyjnych wypowiedzi i do rzeczywistego spojrzenia na możliwości, które przed nimi stoją" - powiedział.

W tym samym czasie grecki minister środowiska i energii Kostis Hatzidakis podkreślił, że Grecja zajmuje zdecydowane stanowisko i wyraził nadzieję, że po drugiej stronie Morza Egejskiego zwycięży nowy duch i że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan "dojdzie do siebie".

"Kilka miesięcy temu Erdogan wygłosił prowokacyjne oświadczenie, że trzy kraje (Grecja, Cypr, Izrael) nie mają prawa podpisać porozumienia w sprawie rurociągu East Med. Podpisaliśmy to porozumienie, ponieważ uważamy, że rurociąg ten nie jest skierowany przeciwko żadnemu krajowi, ale służy interesom wszystkich trzech krajów. Jest to projekt współpracy i pokoju" - podkreślił Hatzidakis.

Wspomniał również o wydarzeniach w Evros i próbie sprowadzenia tysięcy imigrantów do kraju przy wsparciu tureckiego rządu. "Broniliśmy naszych granic", powiedział. "Pracujemy nad poprawą stosunków z naszymi sąsiadami. Jednocześnie bronimy narodowej integralności i dumy, a także interesów naszego kraju" - zakończył minister.

Minister energetyki Cypru, George Lakkotrypis, stwierdził z kolei, że zachowanie Turcji nie jest nowe, gdyż przypomniał, że próbuje ona wiercić w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru, naruszając międzynarodowe prawo morskie.

Przypomnijmy, że szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell, wezwał ostatnio Turcję do poszanowania suwerennych praw Grecji i Cypru.

Ostatnio edytowane czwartek, 04 czerwiec 2020 13:02
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie