Amerykanie "napadli" w Bangkoku na transport masek dla Niemiec

Amerykanie "napadli" w Bangkoku na transport masek dla Niemiec
Po oskarżeniach Francji o przejęcie przez USA masek ochronnych, które miały lecieć do Paryża, podobny przypadek ma miejsce w Niemczech. Amerykanie zajęli, będące już w transporcie, maski medyczne, które zostały zakupione przez władze Berlina.

Dostawa masek ochronnych zamówionych przez władze Berlina w Chinach została przejęta przez USA i przekierowana do Stanów Zjednoczonych. Berliński senator ds. wewnętrznych, Andreas Geisel, stwierdził, że 200 000 masek, które miały dotrzeć do Niemiec, wylądowało w Stanach Zjednoczonych.
 
Jak informuje niemiecka telewizja ntv, maski zostały zamówione przez Niemców za pośrednictwem oddziału amerykańskiej firmy 3M w Chinach i były opłacone. W drodze do Berlina zostały one jednak "skonfiskowane" w Bangkoku - powiedział Geisel. Zakłada on, że jest to związane z zakazem eksportu masek przez rząd USA.
 
Geisel określił to jako "akt współczesnego piractwa". Nie tak postępuje się z partnerami transatlantyckimi. Należy również unikać metod dzikiego zachodu w czasach globalnego kryzysu - powiedział Geisel. 
 
W Berlinie maski są pilnie potrzebne szpitalom i klinikom, domom spokojnej starości i placówkom opieki. Berlińska straż pożarna, największa straż pożarna w Niemczech, zatrudniająca około 3 900 pracowników, chciała je również wykorzystać. Miały także trafić na wyposażenie 140 karetek pogotowia ratunkowego. Wreszcie berlińska policja, w której służbę pełni 26 000 policjantów i pracowników cywilnych pilnie potrzebuje tych masek. 
 
Wcześniej pojawiły się podobne zarzuty wobec USA, które płynęły z Francji. Z powodu kryzysu w wielu krajach istnieją wąskie gardła w sprzęcie medycznym. Przede wszystkim brak jest profesjonalnych masek ochronnych, takich jak te przeznaczone dla lekarzy i pielęgniarek. Maski ochronne są również coraz bardziej pożądane wśród ludności. Austria była pierwszym krajem w Europie, który ogłosił obowiązek noszenia masek ochronnych na usta i nos w supermarketach. Podobną decyzje podjęły władze niemieckiej Jeny w Turyngii. (Tom)
Ostatnio edytowane piątek, 03 kwiecień 2020 18:26
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie