Joe Biden zwycięzcą Super Wtorku. Sanders zatrzymany

Joe Biden zwycięzcą Super Wtorku. Sanders zatrzymany

Joe Biden zwyciężył w 10 stanach a Bernie Sanders w 4, w tym w Kalifornii, która dysponuje największą w USA liczbą delegatów (415) we wtorkowych prawyborach Demokratów. Spektakularną klęskę poniósł Mike Bloomberg, który w kampanię zainwestował 700 mln dolarów. Według szacunkowych danych po Super Wtorku Biden ma głosy 453 delegatów, Sanders 382, a trzecia w wyścigu senator Elisabeth Warren zaledwie 50.

Co ciekawe wyniki te znacznie odbiegają od ostatnich sondaży, które dawały Sandersowi zwycięstwo tam, gdzie znacznie w rzeczywistości wygrywał były wiceprezydent USA Joe Biden. Znaczną przewagę nad Sandersem uzyskał on w Alabamie (63 do 17), Wirginii (53 do 23), Arkansas (41 do 22), Karolinie Północnej (43 do 24), Tennessee (42 do 25) i Oklahomie (39 do 25). Były wiceprezydent odniósł także zwycięstwo w Massachusetts (34 do 27), w Teksasie (34 do 30) i w stanie Minnesota (39 do 30).

Bernie Sanders znacząco wygrał w swoim rodzinnym Vermont (51 do 22), Utah (35 do 17), Kolorado (36 do 23) oraz co najważniejsze w największym amerykańskim "okręgu" wyborczym, czyli w Kalifornii (32 do 23), co pozwala mu na pozostanie w wyścigu o nominację w listopadowych wyborach. Do tej chwili nie jest rozstrzygnięta sytuacja w stanie Maine, gdzie po przeliczeniu 83% głosów Biden ma przewagę 1 punktu procentowego nad Sandersem (34 do 33).

Joe Biden jak się okazało był pierwszym wyborem Afroamerykanów, którzy zapewnili mu zdecydowany sukces w stanach południowych. W amerykańskich stacjach telewizyjnych czarni wyborcy Bidena twierdzili, że daje on im nadzieję, że jest Demokratą i zawsze nim był (tu można odczytać aluzję do nie przez wszystkich akceptowanej niezależności senatora Sandersa). Na senatora z Vermont natomiast we wszystkich stanach głosowali najmłodsi amerykańscy wyborcy (do 29 roku życia). Gdyby to oni tylko decydowali, to Sanders zdobyłby w każdym stanie ponad 50% głosów.

Wyniki Super Wtorku pokazują, że w walce o nominację pozostało praktycznie dwóch kandydatów. W kalendarzu Joe Bidena i Berniego Sandersa następną ważną datą będzie 14 marca. Wtedy prawybory odbędą się w czterech stanach: Floryda, Illinois, Ohio i Arizona. Do zdobycia będzie 577 głosów delegatów.

 

Ostatnio edytowane środa, 04 marzec 2020 09:36
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie