Ukamienowana 10 letnia Sama. Podejrzenie "zabójstwa honorowego"

Ukamienowana 10 letnia Sama. Podejrzenie "zabójstwa honorowego"

Według pakistańskiej policji incydent miał miejsce w nocy z 21 na 22 listopada w paśmie górskim Kirthar w dystrykcie Dadu, graniczącym z prowincją Beludżystan.

Policja zajęła się sprawą na poważnie po tym jak w sieciach społecznościowych zaczęły krążyć zdjęcia dziewczynki oraz liczne media i działacze społeczni zaczęli publicznie wyrażać oburzenie sprawą. Jak się okazuje zdjęcia należały do.. innej dziewczynki, Humy, zaginionej niedawno w Karaczi ale akcja wywołała pożądany efekt.

Starszy nadinspektor policji w Dadu wysłał zespół policyjny, kierowany przez zastępcę superintendenta policji, do wioski Karo Kot, gdzie miała miejsce domniemana egzekucja.
Policja zatrzymała mężczyznę o nazwisku Maulvi Mumtaz Leghari z lokalnego meczetu, który wykonał modlitwy pogrzebowe nad grobem dziewczynki. Leghari jest również oskarżony o rzekomego ukrywania przestępstwa. Władze policji rozmieściły  funkcjonariuszy przy grobie dziewczyny, aby zachować i chronić dowody.

Według informacji  gazety Dawn Policja wciąż próbuje ustalić czy lokalna dżirga (rada) została zwołana i podjęła decyzję o ukamienowaniu dziewczynki. Analizują także doniesienia, że rzekomemu posiedzeniu dżirgi przewodniczył syn pakistańskiego przywódcy partii Tehreek-i-Insaf.
Policja która nie chce komentować szczegółów – zatrzymała  w sprawie kilka osób. Policja zarządziła też ekshumację, żeby ustalić przyczynę śmierci – tego, jak się uważa „zabójstwa honorowego”
Ojciec dziewczynki utrzymuje, że to kawałek dachu domu spadł dziewczynce na głowę. Ojciec twierdzi też że „Sama nie była ani niczyją żoną, ani nie była z nikim zaręczona, i że nie kłamie prowadzącym śledztwo.” Treść zeznania jest nieprzypadkowa -  małżeństwo lub zaręczyny – to podstawowy pretekst dla „zabójstwa honorowego” jeśli dziewczyna spotkała się lub spotykała z jakimś innym chłopcem lub mężczyzną niż jej mąż czy narzeczony. Dziewczynka miała 10 lat chociaż zeznania rodziców w tej sprawie też nie są spójne. Ojciec twierdzi że nie maja dowodów osobistych ponieważ prowadzą tryb życia koczowniczy i nie wiedza dokładnie kiedy urodziła się córka.
Zeznania lokalnych liderów społeczności z okolicy utwierdzają jednak policję w przekonaniu że doszło do zabójstwa honorowego.

Władze Pakistanu próbują wyeliminować plemienne zwyczaje zabójstw honorowych, zwane tu karo-kari, które są plagą tego kraju. Szacuje się że rocznie ginie w ten sposób nawet 1 tys osób co stanowi 20% wszystkich zabójstw honorowych na świecie.  W wiejskich regionach Pakistanu decyzje lokalnej jirgi (dżirgi) maja pierwszeństwo nad ustawodawstwem państwowym. Dżirga decyduje o śmierci danej osoby (zwykle kobiety, dziewczynki) odwołując się do tradycji plemiennej przeplatanej uzasadnieniami z szariatu,  a następnie egzekucji dokonują jej ojciec, wuj, brat lub najbliżsi krewni.

Na mapie góry Kirthar (lokalizacja zdarzenia)

 

Ostatnio edytowane piątek, 06 grudzień 2019 10:44
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie