Izraelskie bombardowania Strefy Gazy.

Izraelskie bombardowania Strefy Gazy.

Eskalacja napięcia jest bezpośrednim rezultatem zamachu, którego dokonały służby izraelskie na jednego z liderów Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, Bahaa Abu al-Atę

Według izraelskiego Szefa Sztabu Gen. Aviva Kochavi Ata to człowiek, „który zakłócił pokój w południowym Izraelu” i „działał pod każdym względem, by sabotować próby zawarcia pokoju z Hamasem. Był żywą tykającą bombą i do dziś pracował i planował ataki. Był odpowiedzialny za większość ataków, które miały miejsce w ciągu ostatniego roku.”

Według mediów izraelskich Ata został zidentyfikowany przy pomocy małego zwiadowczego drona, a następnie przeprowadzono atak rakietowy na mieszkanie, w którym spał.

Jednocześnie Izraelczycy zaatakowali dom w Damaszku w dzielnicy Mezzah, w którym przebywał inny lider PIJ - Akram Al-Ajouri. Ajouri przeżył zamach ale według informacji z Damaszku - zginął jego syn i wnuczka.

W odpowiedzi na ten akt Palestyński Islamski Dżihad rozpoczął zmasowany atak rakietowy na cele w południowym Izraelu, głównie w rejonie Aszkelonu.

Próby mediacji ze strony Egiptu nie przyniosły jak dotąd rezultatu. W przeciwieństwie do Hamasu – na który egipskie służby mają całkiem skuteczny wpływ, PIJ związany jest silniej z Damaszkiem, gdzie przebywa obecnie jego lider.

PIJ oświadczył w nocy „Nie ma mowy o rozmowach ani mediacji, dopóki wszystkie filary reakcji na okupację nie zostaną zakończone i nie zjednoczymy się w polu”.

Również Hamas zapowiedział, ustami jednego ze swoich liderów Ahmeda Yousufa: „Jeśli eskalacja będzie trwała, będziemy strzelać do celów nawet poza Tel Awiwem”. (tj Hamas przyłączy się do ataku na Izrael jeśli mediacja egipska nie powiedzie się)

Jak dotąd Hamas nie spełnił swojej groźby. Atakuje Izrael wyłącznie Saraya Al Quds (Brygady Jerozolimskie) czyli zbrojne ramię PIJ oraz grupa rozłamowców z Hamasu (dokładniej z Brygad Męczenników Al Aqsa) organizacja Nidal Al Amoudy. Spośród 12 zabitych w izraelskich nalotach, większość została zidentyfikowana jako żołnierze tych 2 organizacji.

Izrael odpowiada jak na razie precyzyjnymi atakami na członków tych organizacji, ich infrastrukturę oraz miejsca wystrzelenia rakiet, unikając ataków na bazy oraz liderów Hamasu.

 

Izrael bombarduje jednak bardzo gęsto zaludniony teren i pojawienie się cywilnych ofiar jest tylko kwestią czasu.

Bilans ofiar szacunkowo (liczba zmienia się): 18 zabitych ok 50 rannych po stronie palestyńskiej, 39 lekko rannych po stronie izraelskiej.

Z ostatniej chwili:

do ostrzału Izraela przyłączają się też inne frakcje z Gazy: Brygady Al-Nasser Salah al-Deen, Brygady Mujahidinów (Al-Mujahidin Brigades - AMB)

 

Ostatnio edytowane środa, 13 listopad 2019 17:02
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie