Pokój na południu Jemenu

Pokój na południu Jemenu

We wtorek w Rijadzie doszło do podpisania umowy o podziale władzy między rządem Jemenu (rządem Hadiego) a Radą Tymczasową Południa (STC). W uroczystości uczestniczyli Szejk Mohamed bin Zayed, książę koronny Abu Zabi (Abu Dhabi), Mohammed bin Salman – książę koronny Arabii Saudyjskiej.


Porozumienie kończy okres konfliktu saudyjsko emirackiego wokół kontroli nad południowym Jemenem. Zjednoczone Emiraty Arabskie czynnie wspierały STC podczas gdy Saudyjczycy – rząd Hadiego.
Walki między byłymi sojusznikami wybuchły w sierpniu 2019 r., kiedy to STC przejęła kontrolę nad Adenem, dawną stolicą Jemenu Południowego, w której aktualnie rezyduje rząd Jemenu. Rebelianci Houthi kontrolują stolicę Jemenu Sanę I i dawną stolicę Jemenu Północnego) od końca 2014 roku.
Porozumienie zostało podpisane wspólnie we wtorek przez jemeńskiego prezydenta Abdrabu Mansura Hadiego i generała Aidrousa Al Zoubaidiego, przywódcę STC.
„Podpisanie umowy, która jest owocem długich i cierpliwych wysiłków podejmowanych przez naszych braci w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, będzie punktem zwrotnym w walce z milicją Houthi i nowym etapem w kierunku zacieśnienia stosunków między koalicją arabską a STC - powiedział Nizar Haitham, rzecznik STC.
Po ogłoszeniu umowy książę Mohammed powiedział, że jest to krok w kierunku rozwiązania politycznego i zakończenia wojny trwającej od 2015 roku.


Umowa zawiera zobowiązanie przekazania STC połowy stanowisk w rządzie, który ma zostać utworzony kilka dni po ceremonii podpisania.
Wszystkie dywizje armii zostaną wycofane z głównych miast w ciągu dwóch tygodni po podpisaniu umowy, podczas gdy inne rządowe służby bezpieczeństwa pozostaną
Umowa nadaje też STC status oficjalnego partnera Koalicji Arabskiej i zapewnia jej skuteczną rolę w ramach trójstronnego komitetu monitorującego, który będzie odpowiedzialny za nadzór nad umową.
W ramach umowy prezydent Jemenu powraca do Adenu z Arabii Saudyjskiej, gdzie znajdował się na emigracji.

Jemeński minister informacji Muammar Al Eryani pochwalił rolę Arabii Saudyjskiej w osiągnięciu porozumienia. „Bardzo doceniamy nieustające wysiłki naszych braci w KSA dążących do osiągnięcia porozumienia i pracę nad zjednoczeniem Jemeńczyków wobec wyzwań takich jak zagrożenie ze strony Iranu i ich bojówek Houthi
Specjalny wysłannik ONZ Martin Griffiths opisał porozumienie w Rijadzie jako „ważny krok dla naszych wspólnych wysiłków na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w Jemenie”.
Mam nadzieję, że to porozumienie ustabilizuje sytuację w Adenie i okolicznych gubernatorstwach oraz poprawi życie obywateli”, powiedział Griffiths w oświadczeniu.

 
 
Ostatnio edytowane czwartek, 07 listopad 2019 11:49
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie