Turcja radykalizuje indyjskich muzułmanów

Służby specjalne Indii opracowały specjalny raport, w którym oskarżyły turecki rząd o próbę radykalizacji indyjskich muzułmanów i rekrutację fundamentalistów. Według dziennika Hindustan Times, który dotarł do raportu, rząd prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana finansuje seminaria religijne w Indiach, prowadzi działania radykalizujące społeczność muzułmańską oraz szkoli radykałów na terytorium Turcji pod pretekstem przyznawania im specjalnych stypendiów.

  • Opublikowane w dziale Świat
Czytaj więcej...

Indie wzywają Chiny do wycofania wojsk z Depsang.

Indie wezwały Chiny do wycofaniea swoich wojsk i zaprzestanie dalszych prac budowlanych w strategicznie położonym sektorze Depsang-Daulat Beg Oldie (DBO) we wschodnim Ladakh, gdzie oba państwa zgromadziły tysiące żołnierzy, a także czołgi i artylerię.

  • Opublikowane w dziale Świat
Czytaj więcej...

Liga Arabska potępia zagraniczną interwencję w Libii

Nadzwyczajne spotkanie Ligi Arabskiej w sprawie Libii, o które wystąpił Egipt, odbyło się we wtorek 23 czerwca. Sekretarz generalny Ahmed Abul-Gheit potępił wszelkiego rodzaju interwencje zagraniczne w Libii, ostrzegając że doprowadzą one do przedłużenia trwającego konfliktu.

„Libia przechodzi krytyczny etap, który rozrywa kraj na strzępy… Ten konflikt od lat odbija się na Libijczykach, jego eskalacje oddalają kraj od osiągnięcia kompleksowego rozwiązania pokojowego, a jego skutki zagrażają bezpieczeństwu i integralności terytorialnej Libii, a także bezpieczeństwu i stabilności państw sąsiadujących i narodu arabskiego”

„Byliśmy – zaniepokojeni i niezadowoleni – z rosnącej internacjonalizacji kryzysu w Libii wraz z rażącym rozszerzeniem zagranicznych interwencji wojskowych w konflikcie; łamaniem zakazu zbrojeń oraz systematycznym sprowadzaniem najemników i zagranicznych bojowników. To zmieniło Libię - w kolejny cel zagranicznej interwencji skierowanej przeciwko państwu członkowskiemu Ligi - dodał Abul-Gheit.

Sekretarz generalny ogłosił pakiet zasad, które muszą zostać przyjęte przez libijskie strony konfliktu:

1) Zachowanie suwerenności, niepodległości, integralności terytorialnej i jedności narodowej Libii.

2) Potępienie wszelkich form zagranicznej interwencji.

3) Jedynym sposobem na zakończenie kryzysu w Libii jest zintegrowane rozwiązanie polityczne.

4) Konieczność zawieszenia broni.

5) Wszelkie próby osiągnięcia zawieszenia broni bez wyraźnego zobowiązania do wycofania najemników i zagranicznych bojowników oraz bojówek nie powiodą się ani nie zostaną poparte.

6) Z zadowoleniem przyjmuje się wszelkie wysiłki, zwłaszcza arabskie, podejmowane w celu wznowienia poważnego dialogu politycznego prowadzonego przez Libijczyków i sponsorowanego przez ONZ.

Następnie przewodniczący Ligi pochwalił Deklarację Kairską, ponieważ oferowała ona szczegółową ścieżkę postepowania dla pokojowego procesu politycznego.

  • Opublikowane w dziale Świat
Czytaj więcej...

Czy dojdzie do starć egipsko-tureckich na terytorium Libii?

Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi otworzył w sobotę drzwi do bezpośredniej interwencji wojskowej w Libii, aby zatrzymać postęp wspieranych przez Turcję bojówek GNA, wyraźnie stwierdzając, że „Syrta i al-Jafra są czerwoną linią”. Była to bezpośrednia odpowiedź na oświadczenie Turków, w którym domagają się, aby libijskie siły Armii Narodowej dowodzone przez marszałka Khalifę Haftara wycofały się z Syrty i al-Jafry.

  • Opublikowane w dziale Świat
Czytaj więcej...

Indyjsko-nepalska "wojna o mapy"

Parlament Nepalu w czwartek jednogłośnie poparł zmiany w mapie politycznej kraju, tak aby objąć nimi obszary sporne z Indiami. Zgromadzenie Narodowe, 59-osobowa izba wyższa parlamentu Nepalu, jednogłośnie uchwaliła ustawę określającą nowe granice kraju Himalajów - donosi dziennik Kathmandu Post.

  • Opublikowane w dziale Świat
Czytaj więcej...

Blisko 80 mln ludzi na świecie to uchodźcy i przesiedleńcy

Liczba osób uciekających lub wysiedlonych na całym świecie osiągnęła w ubiegłym roku nowy poziom. Jeden procent ludzkości - 79,5 miliona ludzi - pada ofiarą wysiedleń - wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR). To prawie 10 milionów więcej niż w roku poprzednim.

  • Opublikowane w dziale Świat
Czytaj więcej...

Starcia wojsk Indii i Chin. Są ofiary śmiertelne

Indyjski pułkownik i dwóch żołnierzy zginęło w poniedziałek wieczorem podczas walki wręcz z chińskimi żołnierzami w Galwan Valley w Ladakh. Źródła wojskowe twierdzą, że nie było strzelaniny, a żołnierze zginęli w fizycznej walce na terytorium Indii. Strony miały używać kamieni i pałek. Jest to pierwszy od 1975 roku incydent między wojskami Indii i Chin, w którym są ofiary śmiertelne. 

  • Opublikowane w dziale Świat
Czytaj więcej...
Subscribe to this RSS feed

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie