Pogarszają się stosunki pakistańsko afgańskie

Pogarszają się stosunki pakistańsko afgańskie

Pogarszają się stosunki dyplomatyczne między Pakistanem i w Afganistanem. Obie strony skarżą się na nękanie dyplomatów na terytorium drugiej strony,

Wzrost napięcia doprowadził do tego, że pakistańscy dyplomaci mają ograniczone możliwości poruszania się i kłopoty z dotarciem do własnej placówki. Nękanie pakistańskich dyplomatów w Kabulu skłoniło Islamabad do wstrzymania operacji konsularnych w Kabulu do odwołania.
Ostatni spór dyplomatyczny między sąsiadami wybuchł 3 listopada, kiedy personel dyplomatyczny został „zablokowany na drodze, a pojazdy ambasady zostały staranowane przez motocykle w stolicy Afganistanu. Ministerstwo spraw zagranicznych Pakistanu poinformowało, że wezwało afgańskiego charge d'affaires, aby przekazać uzasadnione Islamabadu dotyczące bezpieczeństwa pakistańskich dyplomatów, domagając się od Kabulu niezwłocznego zbadania „naruszeń bezpieczeństwa i incydentów nękania”.
Ministerstwo spraw zagranicznych Afganistanu, odpowiadając na skargi Pakistanu 4 listopada, zobowiązało się „poważnie je zbadać”. Stwierdziło jednak, że afgański wysłannik w Islamabadzie był „źle traktowany” przez pakistańskie władze.

Ostatnio edytowane środa, 06 listopad 2019 08:32
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie