Iran radzi Waszyngtonowi, żeby rozwiązał problem rasizmu w USA

Iran radzi Waszyngtonowi, żeby rozwiązał problem rasizmu w USA

Mahmoud Vaezi, Szef Kancelarii Prezydenta Iranu zareagował na pogłoski o kompleksowym planie nowych sankcji wobec Iranu i stwierdził, że Republikanie powinni najpierw pomyśleć o zniesieniu "niesprawiedliwości i rasizmu" w USA.

We wtorek, 9 czerwca, na Twitterze Vaezi napisał: Zamiast opracowywać kompleksowy plan sankcji wobec narodu irańskiego, Republikanie w Kongresie USA powinni rozważyć plan rozwiązania problemu niesprawiedliwości i rasizmu strukturalnego w Stanach Zjednoczonych oraz zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa własnemu narodowi.

W podobnym tonie wypowiedział się również rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Abbas Mousavi, który stwierdził, że "od czasów niewolnictwa byliśmy świadkami okrucieństwa i dyskryminacji części społeczeństwa amerykańskiego. Oni krzyczą przeciwko uciskowi, a świat to słyszy".

"Brutalne zabicie George'a Floyd'a w Minneapolis przez białego człowieka w mundurze z zimną krwią,  jest wstrząsającym pokazem systematycznego rasizmu i białej supremacji gloryfikowanej przez obecną administrację" - dodał Mousavi.

Ta irańska ofensywa medialna odbywa się w tydzień po wymianie więźniów między Teheranem a Waszyngtonem. Trump zinterpretował tę wymianę jako porozumienie, wzywając Iran do zawarcia "wielkiego" porozumienia przed zbliżającymi się wyborami w USA w listopadzie.

W odpowiedzi sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu Ali Shamkhani powiedział, że Trump stara się przedstawić "fałszywą historię sukcesu", ponieważ znajduje się w katastrofalnej sytuacji. "Wymiana więźniów nie jest wynikiem negocjacji i żadne rozmowy nie będą miały miejsca w przyszłości" - dodał Shamkhani. 

Ostatnio edytowane wtorek, 09 czerwiec 2020 17:43
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie