Irański cyberatak na izraelskie wodociągi był bliski sukcesu

Irański cyberatak na izraelskie wodociągi był bliski sukcesu
Irańscy hakerzy próbowali oszukać izraelskie komputery i wprowadzić do sieci tego kraju wirusa, którego działanie miało spowodować podniesienie zawartości chloru w wodzie w izraelskich wodociągach do niebezpiecznych poziomów - poinformował w niedzielę "Financial Times".
 
Informacje te odnoszą się do ataku cybernetycznego z 24 kwietnia na izraelską stację pomp, który powszechnie przypisywany jest Teheranowi. Według "Financial Times" oficerowie wywiadu izraelskiego otrzymali wówczas informacje o fragmencie irańskiego kodu, który celowo przeszedł przez serwery w Stanach Zjednoczonych i Europie, aby ukryć jego pochodzenie, zanim dotrze do izraelskiego systemu pomp wodnych.
 
Jeden z zachodnich urzędników cytowanych w raporcie nazwał cyberatak "bardziej wyrafinowanym niż Izrael początkowo sądził", dodając, że był on "bliski sukcesu". Gdyby atak się udał, urzędnik powiedział, że albo dziesiątki tysięcy Izraelczyków pozostałoby bez wody, albo setki zachorowałoby z powodu nadmiaru chloru.
 
Iran zaprzecza zarzutom, i przy okazji obciąża Izrael odpowiedzialnością za cyberatak z 9 maja na irański port Shahid Rajaee, jeden z dwóch głównych terminali żeglugowych w nadbrzeżnym mieście Bandar Abbas w Cieśninie Ormuz.
 
Amerykańscy i zagraniczni urzędnicy bezpieczeństwa i wywiadu powiedzieli z kolei "The Washington Post", który jako pierwszy opisał tę historię, że "bardzo celny" cyberatak okazał się izraelską operacją odwetową za ataki na system wodociągowy.
 
Iran i Izrael są zaangażowane w ukrytą wojnę cybernetyczną od dziesięciu lat. Uważa się, że ujawniony w 2010 roku wirus Stuxnet, powszechnie uznawany za wspólne dzieło Izraela i USA, spowodował poważne szkody w irańskim programie jądrowym. We wrześniu ubiegłego roku jeden z generałów irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej powiedział, że "cyberatak Stuxnetu miał pozytywny wpływ na "zwrócenie uwagi" na bezpieczeństwo cybernetyczne irańskich instalacji nuklearnych".
 
Ostatnio edytowane poniedziałek, 01 czerwiec 2020 11:07
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie