Pakistan. Inwigilacja w służbie walki z koronawirusem

Pakistan. Inwigilacja w służbie walki z koronawirusem
Służby specjalne Pakistanu wdrażają technologię tajnego nadzoru, zwykle używaną do lokalizowania terrorystów, aby zamiast tego śledzić pacjentów z koronawirusem i osoby, które miały z nimi kontakt.
 
Premier Pakistanu Imran Chan oficjalnie poinformował, że rząd zwrócił się do pakistańskich służb specjalnych (ISI) o pomoc w zwalczaniu wirusa, który nadal w coraz szybszym tempie rozprzestrzenia się w tym kraju. 
 
Szczegóły dotyczące tego projektu nie zostały ujawnione, ale dwóch urzędników z Islamabadu anonimowo poinformowało francuską agencję prasową AFP, że służby wywiadowcze używają systemów geolokalizacji oraz monitorują rozmowy telefoniczne. 

Jak twierdzi AFP, dyskretny system śledzenia oparty o te rozwiązania, ostrzega władze, gdy ktoś opuszcza określony obszar geograficzny i pomaga monitorować zamknięte dzielnice w pakistańskich miastach.
 
Władze podsłuchują również pacjentów z Covid-19, aby monitorować ich kontakty. "Rządowi udało się wyśledzić nawet tych, którzy mieli pozytywne wyniki testów, ale ukryli się", powiedział pakistański urzędnik AFP.
 
Premier Chan pochwalił ostatnio program inwigilacji chorych na koronawirusa. "Co prawda pierwotnie był używany przeciwko terroryzmowi, ale teraz stał się użyteczny w walce z koronawirusem", powiedział szef pakistańskiego rządu.
 
W Pakistanie odnotowano do tej pory ponad 61.000 przypadków COVID-19. Zmarło 1.260 osób. Jednak przy wciąż ograniczonej liczbie testów, urzędnicy obawiają się, że prawdziwe liczby są znacznie wyższe.
 
Były pakistański senator Afrasiab Khattak powiedział AFP, że zaangażowanie służb ISI w walkę z koronawirusem budzi jego poważne wątpliwości. "Zadaniem śledzenia i odnajdywania pacjentów oraz podejrzanych przypadków powinny zająć się władze prowincji i społeczności lokalne - niech agencje wywiadowcze wykonują swoją prawdziwą pracę, do której zostały powołane", stwierdził.
Ostatnio edytowane czwartek, 28 maj 2020 11:15
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie