Starcia graniczne wojsk Indii i Chin. 11 żołnierzy rannych

Starcia graniczne wojsk Indii i Chin. 11 żołnierzy rannych
Armia indyjska oficjalnie potwierdziła, że w minioną sobotę w północnym Sikkimie doszło do "konfrontacji między żołnierzami hinduskimi i chińskimi, w wyniku której żołnierze po obu stronach odnieśli obrażenia". Żołnierze z obu krajów kilka dni wcześniej starli się również w Ladakh, regionie leżącym między Himalajami a Karakorum.

Oświadczenie armii Indii ukazało się w sobotę. Tego samego dnia Hindustan Times doniósł, że wielu hinduskich i chińskich żołnierzy brało udział w potyczce w rejonie Naku La w Sikkimie, podczas której 11 żołnierzy zostało rannych.
 
Z kolei według agencji ANI rannych zostało czterech hinduskich i siedmiu chińskich żołnierzy. W starciu brało udział około 150 żołnierzy.
 
Generał broni Vinod Bhatia, były szef operacji wojskowych armii Indii powiedział, że liczba konfrontacji granicznych wzrosła, bo "obie strony patrolują granice znacznie częściej". W jego ocenie, mimo incydentów, jak na razie udaje się utrzymać na granicy względną równowagę.
 
W zeszłym tygodniu (w nocy z 5 na 6 maja) w pobliżu jeziora Pangong we wschodnim Ladakh doszło do starcia między indyjskimi i chińskimi żołnierzami, ale udało się uniknąć wybuchu konfliktu, ponieważ obie armie trzymały się protokołów w celu rozwiązania konfliktu.

Indie i Chiny w przeszłości miały długotrwały spór graniczny, który doprowadził do wojny w 1962 roku. W ostatnim roku odnotowano blisko 400 różnego rodzaju starć.
 
Hinduscy i chińscy żołnierze również wcześniej brali udział w walkach na pięści. W sierpniu 2017 r. rzucali w siebie kamieniami i wymieniali ciosy w pobliżu jeziora Pangong, co zostało udokumentowane między innymi na tym filmie

Ostatnio edytowane wtorek, 12 maj 2020 15:05
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie