Nowy premier Iraku

Nowy premier Iraku

Parlament Iraku udzielił wotum zaufania nowemu premierowi Mustafie al-Kadhimi i części jego gabinetu podczas nocnego głosowania w czwartek. Gabinet Kadhimiego zastępuje ustepujacy rząd kierowany przez Adela Abdula-Mahdiego.

Al-Kadhimi to trzeci z kolei kandydat na premiera. Dwóm poprzednim, Mohammadowi Allawiemu i Adnanowi Al-Zurfi nie udało się zdobyć niezbędnego poparcia.
Mustafe al-Kadhimi (pol. czytaj: Kazimi) został poparty przez blok Sairoon Muqtady al Sadra oraz partie sunnickie i kurdyjskie. Jego wybór próbowały zablokować partie szyickie próbujące zerwać kworum, w tym blok Państwo Prawa byłego premiera Malikiego.
Mustafa Abdul-Latif, znany jako Al-Kadhimi, urodził się w Bagdadzie w 1967 roku.

Al-Kadhimi należy do plemienia al-Gharib i wraz z rodziną przeprowadził się z miasta Al-Shatrah w prowincji Dhi Qar, aby zamieszkać w stolicy w 1963 roku.
Jego ojciec Abdul-Latif al-Gharibawi miał powiązania polityczne i partyzanckie, ponieważ był przedstawicielem Partii Narodowo-Demokratycznej w Al-Shatrah.
Al-Kadhimi posiada tytuł licencjata prawa i jest żonaty z córką Mahdiego Al-Allaqa, czołowego członka partii Islamska Dawa kierowanej przez byłego premiera Nouri al-Maliki.
Był znany ze sprzeciwu wobec reżimu Saddama Husseina, ale nie wstąpił wówczas do żadnej z partii politycznych.
Opuścił Irak w 1985 r. emigrując do Iranu, a następnie do Niemiec i Wielkiej Brytanii, zanim wrócił do Bagdadu po upadku reżimu Saddama Husseina w 2003 r.
Po powrocie Al-Kadhimi pracował jako redaktor naczelny tygodnika - którego koncesjonariuszem jest obecny prezydent Barham Salih - i sam wybrał swój pseudonim al-Kadhimi.
Pracował jako dyrektor wykonawczy w Irackiej Fundacji Pamięci i przyczyniał się do dokumentowania zeznań i zbierania filmów na temat ofiar byłego reżimu.
Al-Kadhimi prowadził w Bagdadzie i Londynie Fundację Dialogu Humanitarnego, niezależną organizację, która dąży do wypełnienia luk między społeczeństwami i kulturami oraz ustanowienia dialogu jako alternatywy dla przemocy w rozwiązywaniu kryzysów.
Pracował także jako felietonista i redaktor naczelny sekcji irackiej międzynarodowej witryny internetowej Al-Monitor.
W trakcie swojej kariery publicystycznej opublikował wiele książek, w tym m. in “The Iraq Question” oraz “The Reconciliation from the Past and the Future”.

powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie