Xi Jinping: Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie

Xi Jinping: Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie

W ostatnich dniach administracja USA, zarówno prezydent Donald Trump, jak i sekretarz stanu Mike Pompeo, oskarżają wprost władze Chin nie tylko o zatajanie informacji na temat początków pandemii koronawirusa, ale także o jego celowe rozprzestrzenianie. Odpowiedzią na to stanowisko jest artykuł przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping'a „Solidarna współpraca jest najsilniejszą bronią w toczonej przez społeczność międzynarodową walce z epidemią”.

Poniżej przedstawiamy jego najważniejsze fragmenty.

Ludzkość jest wspólnotą, która dzieli ten sam los. Najlepszą bronią, pozwalającą pokonać chorobę zagrażającą bezpieczeństwu obywateli wszystkich państw, jest solidarna współpraca. Obecnie epidemia COVID-19 rozprzestrzenia się na całym świecie niosąc ze sobą ogromne zagrożenie dla życia, bezpieczeństwa i zdrowia ludzi oraz wielkie wyzwanie dla światowego bezpieczeństwa zdrowia publicznego. Społeczność międzynarodowa najbardziej potrzebuje teraz niezłomnej wiary, skoordynowanych wysiłków, solidarnej reakcji oraz całkowitego wzmocnienia współpracy międzynarodowej. Ramię w ramię ludzkość zwycięży walkę z tą niezwykle zakaźną chorobą. Wystarczy, byśmy wszyscy zdali sobie sprawę, że płyniemy na tej samej łodzi, byśmy wzajemnie się chronili, wtedy z pewnością w pełni pokonamy epidemię, a ludzkość będzie mogła stworzyć piękniejsze jutro!

Wirus nie zna granic państw, a choroba nie atakuje w zależności od koloru skóry. Żaden kraj nie może się po prostu wycofać, myśląc jedynie o sobie. Cała ludzkość może walczyć i odnieść zwycięstwo tylko i wyłącznie poprzez wspólne wysiłki. W dobie globalizacji gospodarki tego typu wydarzenia nie pojawiają się po raz ostatni, w dalszym ciągu będziemy przechodzić testy zgotowane przez różnorodne, tradycyjne i osobliwe problemy. Podczas przeciwdziałania obecnemu światowemu kryzysowi zdrowia publicznego, konieczność i istotność budowy wspólnej przyszłości dla całej ludzkości stają się coraz wyraźniejsze. Społeczność międzynarodowa może zwyciężyć epidemię jedynie poprzez solidarną współpracę i spójną reakcję, a tym samym może ochronić wspólne ognisko domowe całej ludzkości.

Realizując ideę wspólnej przyszłości dla całej ludzkości, rząd chiński utrzymuje otwartą, przejrzystą i odpowiedzialną postawę. Przekazał on niezwłocznie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz zainteresowanym państwom i regionom wiadomości dotyczące epidemii. Natychmiast opublikował informacje dotyczące genomu wirusa, nie pomijał milczeniem, ale dzielił się z WHO i społecznością międzynarodową wiedzą na temat zapobiegania i kontroli choroby oraz doświadczeń w jej leczeniu. Aktywnie rozwijał współpracę w zakresie zwalczania epidemii, byśmy mogli ramię w ramię stawić czoła wspólnym zagrożeniom i wyzwaniom. Rząd chiński nieustępliwie czuwa nad bezpieczeństwa życia i zdrowia swoich obywateli, niezachwianie chroni bezpieczeństwa zdrowia i życia obywateli wszystkich państw.

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, a Chiny doceniają zrozumienie i wsparcie otrzymane od społeczności międzynarodowej. W najtrudniejszych chwilach bardzo wielu członków społeczności międzynarodowej ofiarowało Chinom szczerą pomoc i swą życzliwość. Te bezcenne gesty przyjaźni zostaną w naszej pamięci. Naród chiński wie, czym jest wdzięczność i odwzajemnianie podarunków. Strona chińska zrobi wszystko, co w jej mocy, by dać wsparcie społeczności międzynarodowej w walce z epidemią oraz by wspólnie chronić globalnego bezpieczeństwa zdrowia publicznego.

Zapewnienie wspólnego bezpieczeństwa zdrowia publicznego jest wyzwaniem, przed którym stoi ludzkość, a szybko rozprzestrzeniająca się choroba zakaźna jest wrogiem nas wszystkich, potrzeba więc wspólnych działań wszystkich państw, wzmocnienia wszechstronnej współpracy międzynarodowej i scalenia ogromnych sił w walce z epidemią. Strona chińska pragnie wraz z WHO i społecznością międzynarodową wspólnie chronić na szczeblu lokalnym i globalnym bezpieczeństwa zdrowia publicznego. Chce tego dokonać poprzez, po pierwsze, zaciętą walkę w światowej wojnie mającej na celu zapobieganie i kontrolę COVID-19, po drugie, usprawnienie międzynarodowych działań w zakresie zapobiegania i kontroli, po trzecie, aktywne wsparcie roli, jaką odgrywają organizacje międzynarodowe, po czwarte, wzmocnienie koordynacji międzynarodowych polityk makroekonomicznych.

Chiny natychmiast wdrożyły zdecydowane i skuteczne środki i wiele poświęciły w walce z epidemią. Chińczycy przeciwstawiając się chorobie pokazali wielką siłę, chińskiego ducha i chińską wydajność. Chiny zademonstrowały wizerunek odpowiedzialnego państwa o wielkiej sile. To wszystko spotkało się z aprobatą ze strony społeczności międzynarodowej, pośród której panuje powszechne przekonanie, iż Chiny jednocześnie z wszechstronną i intensywną profilaktyką epidemiologiczną aktywnie rozwijały współpracę i wymianę informacji z WHO i społecznością międzynarodową, szybko podzieliły się wiedzą na temat części sekwencji genetycznej wirusa, stworzyły zestawy szybkich testów, nie tylko będąc odpowiedzialnym za bezpieczeństwo życia i zdrowia Chińczyków, ale również mając swój wkład w sprawę światowego zdrowia publicznego.

Ostatnio edytowane wtorek, 05 maj 2020 10:01
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie