Wywiad Korei Południowej: Kim Jong-un żyje

Wywiad Korei Południowej: Kim Jong-un żyje
Północnokoreański przywódca Kim Jong-un jest "żywy i ma się dobrze" - oświadczył, cytowany przez światowe agencje, główny doradca do spraw wywiadu prezydenta Korei Południowej Moon Jae-in'a. W wywiadzie dla CNN powiedział on, że Kim przebywa w Wonsan, mieście wypoczynkowym na wschodzie kraju.
 
Jak twierdzą południowokoreańskie służby jest on tam od 13 kwietnia. Kim nie pojawił się publicznie od czasu przewodniczenia spotkaniu Biura Politycznego Partii Robotniczej Korei Północnej, które odbyło się 11 kwietnia. Następnego dnia państwowe media donosiły, że "dokonuje przeglądu samolotów bojowych w jednostce obrony powietrznej".
 
Jego nieobecność wywołała serię niepotwierdzonych doniesień medialnych na temat stanu jego zdrowia. Sugerowano nawet, że nie żyje, a śmierć miała nastąpić w wyniku nieudanego zabiegu wszczepienia stentów. 

Południowokoreański minister do spraw zjednoczenia Kim Yeon-chul powtórzył w poniedziałek, że jest przekonany o tym, iż na Północy nie stało się nic nadzwyczajnego, a swoje wnioski wyciąga ze "złożonego procesu gromadzenia i oceny danych wywiadowczych".

Amerykański think tank 38North upublicznił w minionym tygodniu zdjęcia satelitarne, które pokazywały pociąg należący prawdopodobnie do Kima na stacji w Wonsan. Jak się wydaje obecność pociągu w tej miejscowości potwierdza także ustalenia wywiadu Korei Południowej.
 
Komentatorzy wskazują jednak, że dwutygodniowa nieobecność Kim Jong-una w mediach nie jest przypadkowa. Z jakiegoś powodu, nie jest on w stanie działać publicznie - zuważają i przypominają , że w 2014 roku zniknął on na prawie sześć tygodni, a następnie ponownie pojawił się z laską. Wówczas południowokoreański wywiad twierdził, że "Kim został poddany operacji usunięcia torbieli z kostki".
 
Ostatnio edytowane poniedziałek, 27 kwiecień 2020 13:04
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie