"Brazylijski Trump" zdymisjonował ministra zdrowia za zbyt drastyczną walkę z pandemią

"Brazylijski Trump" zdymisjonował ministra zdrowia za zbyt drastyczną walkę z pandemią

Prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, zwolnił z pracy popularnego ministra zdrowia, Luiz’a Henrique’a Mandettę. Lekarz nakłaniał brazylijskich obywateli do przestrzegania wytycznych promowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), co pozostawało w sprzeczności z polityką Bolsonaro.

W wyniku zarażenia koronawirusem w Brazylii potwierdzono 1764 przypadków śmiertelnych oraz 29 165 zakażeń. Powaga sytuacji wydaje się nadal niedostrzegalna przez prezydenta, który publicznie skrytykował ministerstwo zdrowia za obieranie - według prawicowej głowy państwa - zbyt prewencyjnej ścieżki w walce z pandemią.

Prasa brazylijska wielokrotnie podkreślała różnice w poglądach Mandetty i Bolsonaro. Minister - w przeciwieństwie do prezydenta - był zwolennikiem drastycznych środków prewencyjnych, popierał samoizolację i chciał zastosować kwarantannę wobec jak największej liczby brazylijskich obywateli. Atakowani przez prezydenta gubernatorzy regionalni, którzy wydawali nakazy aresztowania w przypadku opuszczenia miejsca kwarantanny, byli wspierani przez Mandettę.

Ostatecznie, 9 kwietnia, minister zapowiedział swoim współpracownikom z branży medycznej, że do piątku spodziewa się zwolnienia z pracy. Napięcie wzrosło w niedzielę, 12 kwietnia, kiedy Mandetta udzielił wywiadu telewizyjnego, w którym wezwał rząd do przemawiania jednym głosem w sprawie kryzysu, co okazało się skuteczną krytyką działań Bolsonaro.

Podczas czwartkowej transmisji telewizyjnej Bolsonaro poinformował, że Mandettę zastąpi onkolog, Nelson Teich. Jak zapowiedział Prezydent, “Pan Mandetta nie poszanował zapotrzebowania na siłę roboczą w czasie pandemii.”

Julia Galusiakowska

 

Ostatnio edytowane piątek, 17 kwiecień 2020 22:04
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie