Już w listopadzie służby USA informowały NATO, w tym Polskę, o epidemii w Chinach

Już w listopadzie służby USA informowały NATO, w tym Polskę, o epidemii w Chinach
Stany Zjednoczone powiadomiły NATO oraz Izrael o wybuchu epidemii koronawirusa w Chinach w listopadzie. Biały Dom nie był zainteresowany tymi informacjami, ale zostały one przekazane do NATO, oraz dotarły do izraelskiego Ministerstwa Zdrowia, gdzie "nic z tym nie zrobiono" - informuje izraelska stacja telewizyjna Channel 12. Ciekawe, co z tymi informacjami zrobiono w Polsce.
 
Według doniesień Channel 12, w drugim tygodniu listopada 2019 roku amerykańskie służby wywiadowcze uzyskały informacje o pojawieniu się choroby w Wuhan i sporządziły tajny dokument. Informacja o wybuchu epidemii nie była na tym etapie dostępna publicznie - i była znana tylko chińskiemu rządowi.
 
Wywiad amerykański poinformował administrację Trumpa, "który nie uznał tego za interesujące", ale Amerykanie postanowili przekazać tajny dokument  sojusznikom z NATO oraz Izraelowi, a konkretnie Siłom Obronnym Izraela (IDF).
 
Izraelscy wojskowi - jak informuje Channel 12 - przeprowadzili wstępne analizy dotyczące możliwości rozprzestrzeniania się wirusa w regionie i wpływu tej sytuacji na Izrael i kraje sąsiednie. Jednak na tym działania się zakończyły, bowiem w izraelskim ministerstwie zdrowia "nic z tym nie zrobiono".
 
Przypomnijmy, że w minionym tygodniu stacja ABC News poinformowała, że urzędnicy amerykańskiego wywiadu ostrzegali o koronawirusie w raporcie przygotowanym w grudniu przez amerykańskie wojskowe Narodowe Centrum Wywiadu Medycznego.
 
Chiński przywódca Xi Jinping wydał swoje pierwsze publiczne oświadczenie na temat wirusa dopiero 20 stycznia, i dopiero wówczas epidemiolodzy z Chin przyznali, że koronawirus może rozprzestrzeniać się z człowieka na człowieka.
 
W obliczu informacji izraelskiej telewizji pojawia się wiele pytań dotyczących działań polskich służb w związku z epidemią koronawirusa. Jeśli USA przekazały w listopadzie tajny raport w sprawie epidemii do NATO, to należy przypuszczać, że trafił on także do polskich służb specjalnych. Czy i kogo służby zapoznały z tym raportem? Jakie działania zostały podjęte przez osoby i instytucje w Polsce, po zapoznaniu się z informacjami o epidemii zawartymi w amerykańskim dokumencie? Jakie są efekty tych działań? 
 
Obserwując stan przygotowania polskich szpitali, szczególnie poziom zabezpieczenia środków ochrony osobistej dla personelu medycznego, ostatnie pytanie można potraktować jako retoryczne. Tym bardziej, że minister zdrowia zapewniał na początku marca, że w Polsce będzie kilka przypadków choroby a groźniejsza dla nas jest grypa. 
Ostatnio edytowane piątek, 17 kwiecień 2020 15:12
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie