Władze chińskiego Wuhan przyznały, że zaniżono liczbę zgonów z powodu koronawirusa

Władze chińskiego Wuhan przyznały, że zaniżono liczbę zgonów z powodu koronawirusa
Władze chińskiego miasta Wuhan, w którym zaczęła się pandemia COVID-19, zrewidowały w piątek liczbę nowych przypadków koronawirusa oraz zrewidowały liczbę zgonów. Całkowita liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w Wuhan została skorygowana w górę o 325 do 50 333, a liczba zgonów o 1290 do 3869 - informuje chińska agencja Xinhua.

Według miejscowych władz korekty zostały dokonane "zgodnie z przepisami. jak również z zasadą odpowiedzialności za historię, ludzi i zmarłych".
Jak wyjaśniono, zmiany (szczególnie powiększenie liczby zgonów o 50%) wynika z czterech powodów:

1. Rosnąca liczba pacjentów na wczesnym etapie epidemii uniemożliwiła sprawne działanie służbom medycznym i przyjmowania pacjentów przez szpitale. Niektórzy pacjenci zmarli w domu, nie będąc leczeni w szpitalach.
 
2. W okresie początkowym szpitale działały ponad swoje możliwości, a personel medyczny zajmował się ratowaniem i leczeniem pacjentów, i nie był w stanie skupić się na raportach, co w efekcie spóźnionymi i błędnymi zgłoszeniami.

3. Ze względu na szybki wzrost liczby wyznaczonych szpitali zdolnych do leczenia pacjentów COVID-19, w tym szpitali administrowanych przez ministerstwa, prowincję Hubei, miasto Wuhan i jego dzielnice, szpitali powiązanych z firmami, a także szpitali prywatnych i prowizorycznych oraz kilku instytucji medycznych, nie było możliwości powiązania ich wspólną siecią informacji o epidemii i stąd nie przekazywały one na na czas swoich danych.

4. Zarejestrowane informacje o niektórych zmarłych pacjentach były niepełne, a w sprawozdawczości pojawiały się powtórzenia i błędy.
 
Depesza agencji Xinhua potwierdza wcześniejsze doniesienia i analizy, z których wynikało, że władze Chin zaniżają zarówno liczbę przypadków koronawirusa, jak i liczbę zgonów. Wydaje się, że teraz, zaczynając od Wuhan, postanowiono urealnić dotychczas podawane dane.
Ostatnio edytowane piątek, 17 kwiecień 2020 04:24
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie