W USA zaczyna brakować respiratorów

W USA zaczyna brakować respiratorów

Podczas sobotniej odprawy specjalnej grupy zadaniowej ds. koronawirusa, prezydent Donald Trump zapowiedział: z powodu stale wzrastającej liczby nowych przypadków, najcięższe tygodnie dla Stanów Zjednoczonych dopiero nadchodzą. “Wykorzystamy wszystkie zasoby, aby zakończyć tę wojnę i ponownie otworzyć nasz kraj”, zadeklarował.

Liczba osób zarażonych w USA przekroczyła 300 000, a liczba ofiar śmiertelnych wynosi ponad 8100, z czego około 3500 zgonów miało miejsce w Nowym Jorku.

“Niestety, będzie dużo śmierci”, poinformował prezydent podczas sobotniej konferencji, gdzie oprócz Trumpa przemawiali Mike Pence, dr Deborah Birx - koordynator grupy zadaniowej ds. wirusa - oraz dr Anthony Fauci, główny ekspert rządu USA w dziedzinie chorób zakaźnych. Stojąc na małej scenie, każdy trzymał się możliwie najdalej od siebie.

W ramach walki z pandemią, Prezydent przewiduje wzrost liczby wojskowego personelu medycznego. Do Nowego Jorku wysłano 1000 osób z korpusu medycznego armii USA. Celem było wyprzedzenie o kilka dni krytycznych potrzeb każdego ze stanów.

Mimo tego, Trump wciąż podkreśla, aby stany ograniczały swoje potrzeby w zakresie krytycznego sprzętu medycznego, sugerując, że obawy o braki doprowadziły do zawyżonych żądań ze strony innych państw.

Tymczasem, środków brak już na terenie samych Stanów. Władze Luizjany informują, że w przyszłym tygodniu Nowy Orlean prawdopodobnie wyczerpie zapasy respiratorów. Gubernator Andrew Cuomo, którego stan znajduje się w epicentrum krajowej pandemii, przez kilka dni prosił o respiratory, podkreślając, że pomoc rządu federalnego jest niewystarczająca.

Jak informuje australijski serwis 9news, Trump powrócił również do znajomego przekazu, mówiąc, że chce jak najszybciej reanimować gospodarkę. W pewnym momencie, podczas wybuchu pandemii, Prezydent oznajmił, że miał nadzieję na otwarcie firm do czasu Wielkanocy. Po tym, jak pojawiły się prognozy dotyczące rosnącej liczby ofiar śmiertelnych, przyznał, że nie jest to możliwe.

Julia Galusiakowska

Ostatnio edytowane niedziela, 05 kwiecień 2020 12:41
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie