Filipiny wypowiedziały USA umowę wojskową

Filipiny wypowiedziały USA umowę wojskową

Filipiny oficjalnie powiadomiły Stany Zjednoczone o wypowiedzeniu umowy dotyczącej sił wizytujących (VFA) między Manilą a Waszyngtonem. Zastępca szefa misji Ambasady Stanów Zjednoczonych otrzymał zawiadomienie o wypowiedzeniu umowy o siłach wizytujących. W ramach uprzejmości dyplomatycznej nie będzie już żadnych dalszych wypowiedzi na ten temat - napisał na Twitterze filipiński minister spraw zagranicznych Teodoro Locsin.

Salvador Panelo, rzecznik prasowy prezydenta Filipin potwierdził, że Filipiny dążą do zakończenia umowy wojskowej, która pozwala siłom USA na prowadzenie wspólnych ćwiczeń wojskowych na dużą skalę z filipińskimi wojskami na Filipinach. Panelo powiedział, że prezydent Filipin Rodrigo Duterte polecił sekretarzowi wykonawczemu rządu Salvadorowi Medialdei w poniedziałek wieczorem przekazać szefowi MSZ Locsinowi, aby wysłał zawiadomienie o rozwiązaniu porozumienia do rządu USA.

Panelo powiedział na konferencji prasowej, że proces wypowiedzenia rozpocznie się "180 dni od otrzymania zawiadomienia o wypowiedzeniu".
Skuteczność będzie wynosić 180 dni od otrzymania takiego wypowiedzenia przez rząd USA" - powiedział Panelo i dodał, że nie ma potrzeby, aby USA ustosunkowywały się do tej decyzji, bowiem z umowy wynika, że prezydent Filipin Duterte może ją sam rozwiązać.

Jak powiedział prezydent, nadszedł czas, byśmy polegali na własnych zasobach. Musimy wzmocnić nasze własne możliwości jako kraju w odniesieniu do obrony naszego terytorium - kontynuował Panelo.

Panelo powiedział, że prezydent Duterte chce mieć do czynienia z krajami, które będą traktowały Filipiny po partnersku. Nie chcemy jednostronnego porozumienia - dodał.

Filipiny i Stany Zjednoczone podpisały umowę VFA w 1998 roku, która umożliwiała wspólne operacje wojskowe Filipin i USA.
W 2014 r. Manila i Waszyngton podpisały umowę o wzmocnionej współpracy obronnej z USA. Odnawialny dziesięcioletni pakt obronny pozwala na zwiększenie obecności sił zbrojnych, statków, samolotów i sprzętu amerykańskiego na Filipinach oraz na lepszy dostęp do filipińskich baz wojskowych. Na mocy nowego porozumienia obronnego amerykański personel wojskowy na Filipinach ma być rozmieszczany na zasadzie rotacji.

Prezydent Duterte powiedział wcześniej, że chce, aby wszystkie umowy dotyczące bezpieczeństwa między USA a Filipinami zostały zweryfikowane lub rozwiązane.

powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie