10 najbogatszych ludzi świata ma większy majątek niż łączne PKB 85 najuboższych krajów

10 najbogatszych ludzi świata ma większy majątek niż łączne PKB 85 najuboższych krajów

Łączny majątek dziesięciu najbogatszych ludzi na świecie jest obecnie większy niż łączny produkt krajowy brutto (PKB) 85 najuboższych krajów. Dane zebrane i obliczone przez Learnbonds.com pokazują, że najbogatsza dziesiątka ma 858,1 mld dolarów. Lista ta jest zdominowana głównie przez amerykańskich miliarderów.

Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego za rok 2019, opublikowanych w październiku, najbiedniejszych 85 krajów ma łączny PKB w wysokości 813,5 mld dolarów.

Co ciekawe z danych wynika, że skumulowane bogactwo najbogatszych ludzi na świecie przewyższa również PKB różnych krajów uznawanych za potęgi gospodarcze. Na przykład, pomimo tego, że Arabia Saudyjska jest jednym z wiodących światowych producentów ropy naftowej, jej PKB jest nieco niższy od skumulowanego bogactwa dziesięciu najbogatszych ludzi. PKB Arabii Saudyjskiej wynosi bowiem 779,29 mld dolarów, co daje jej 18. pozycję na świecie.

Dane też wskazują, że żaden z krajów afrykańskich nie ma wyższego PKB w porównaniu do skumulowanego bogactwa dziesięciu najbogatszych ludzi. Nigeria, której PKB jest najwyższe w Afryce i wynosi 446,543 mld dolarów, czy druga na liście najbogatszych krajów Afryki, RPA z PKB wynoszącym 358,83 mld dolarów, nawet wspólnie mają PKB niższe niż najbogatsza dziesiątka.

Listę najbogatszych w styczniu 2020 roku otwiera Jeff Bezos, prezes Amazona z majątkiem o wartości netto 123,50 mld dolarów. Wartość jego majątku jest nieco wyższa od PKB Maroka, który wynosi 119,04 mld dolarów, a Maroko zajmuje 58. miejsce na świecie pod względem PKB.

Bill Gates, założyciel Microsoftu, jest drugą najbogatszą osobą na świecie. Wartość majątku 112,60 mld dolarów. Ta oznacza, że bogactwo Gatesa jest zbliżone do PKB Ekwadoru, który wynosi 107,9 miliarda dolarów. Ekwador jest na 59 miejscu na świecie.

Z wartością majątku wynoszącą 108 miliardów dolarów, Bernard Arnault i jego rodzina są trzecim miejscu najbogatszych na świecie. Arnault zarobił fortunę na kilku przedsięwzięciach, między innymi na Louis Vuitton i sieci Sephora. W porównaniu z innymi krajami, Arnault ma majątek w okolicach PKB  Ekwadoru i Słowacji. 

I jak tu żyć Panie premierze...

Ostatnio edytowane poniedziałek, 10 luty 2020 21:31
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie