Skandaliczne słowa Trumpa o Unii Europejskiej: To grupa krajów, które zebrały się, by pieprzyć USA

Skandaliczne słowa Trumpa o Unii Europejskiej: To grupa krajów, które zebrały się, by pieprzyć USA

Amerykańska stacja PBS opublikowała materiał filmowy nagrany podczas kolacji w Waszyngtonie z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa, która odbyła się 30 kwietnia 2018 roku. W większości odnosi się on do sprawy odwołania amerykańskiej ambasador na Ukrainie Marie Jovanovitsch. Z polskiej perspektywy w filmie przerażające jest jednak coś innego. Amerykański prezydent otwarcie przyznaje, że chce zniszczyć Unię Europejską, bo zagraża amerykańskim interesom.

W świetle ujawnionego nagrania zupełnie inaczej trzeba spojrzeć na relacje Polska - USA. Wydaje się, że polskie władze zostały cynicznie wykorzystane przez amerykańską administrację Donalda Trumpa do podejmowania działań, które mają rozsadzić Unię Europejską. Sam Trump na nagraniu uważa UE za coś gorszego od Chin.

Do tego wątku materiału filmowego na twitterze odnosi się Seth Abramson, który dokonał analizy nagrania. Jest on prawnikiem i felietonistą Newsweeka. Abramson pisze: "Czy wątpili Państwo, że Trump tak jak Putin chce, aby Unia Europejska została zniszczona? (…) Nazywa on Unię Europejską "bronią, która może zaszkodzić Stanom Zjednoczonym, pozwolić ludziom wzbogacić się... to grupa krajów, które zebrały się, by pieprzyć Stany Zjednoczone". Straszne rzeczy." 

W dalszej części materiału nagranego podczas kolacji amerykański prezydent mówi, że  "Unia Europejska jest brutalna, ale zmieniamy to szybko. Oni nawet nie mogą w to uwierzyć. Więc dobrze się bawimy."

Faktycznie. Może dobrze bawi się Trump, kosztem Polski i Europy. Ale czy my bawimy się dobrze, to już wątpliwe.

Poniżej całe nagranie dostarczone do telewizji PBS

Ostatnio edytowane poniedziałek, 27 styczeń 2020 01:35
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie