Konferencja berlińska w sprawie Libii

Konferencja berlińska w sprawie Libii
Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że uczestnicy berlińskiej konferencji na temat Libii zgodzili się w niedzielę na utrwalenie ogłoszonego zawieszenia broni w Libii, powtarzając, że nie ma wojskowego rozwiązania konfliktu. Zdaniem szefa dyplomacji UE Josepa Borella, Europejczycy muszą być również przygotowani do wysłania sił pokojowych.
 
Na wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się po konferencji w Berlinie z udziałem sekretarza generalnego ONZ, wysłannika ONZ do Libii i niemieckiego ministra spraw zagranicznych, Merkel dodała, że Ghassan Salame (szef Misji Wsparcia Organizacji Narodów Zjednoczonych w Libii) wymienił na konferencji członków proponowanego komitetu wojskowego 5+5 w ramach dialogu na temat bezpieczeństwa w Libii, zaznaczając, że komitet zostanie zwołany w przyszłym tygodniu. Komitet 5+5 powstaje z inicjatywy kanclerz Merkel po jej rozmowach z przywódcami stron konfliktu libijskiego. Ustalono, że znajdzie się w nim po 5 przedstawicieli każdej z walczących stron.
 
Kanclerz Niemiec powiedziała dziennikarzom, że podjęto zobowiązanie, aby nie udzielać "większego wsparcia stronom konfliktu w Libii". W międzyczasie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zapowiedział utworzenie komitetu 5+5 i dodał, że jego posiedzenie rozpocznie się w przyszłym tygodniu, powtarzając, że wszyscy uczestnicy zgodzili się, że nie może być militarnego rozwiązania kryzysu libijskiego, mimo że niektórzy z nich mogli być częścią konfliktu.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział, że cele wyznaczone na konferencji w Berlinie zostały osiągnięte i że ONZ będzie teraz nadzorowała od lutego proces pokojowy w Libii.
 
W konferencji berlińskiej wzięli udział przedstawiciele wielu mocarstw, które udzielają wsparcia wojskowego przeciwstawnym stronom, w tym prezydenci Rosji, Egiptu i Turcji. Do Berlina przyjechali również szefowie państw i rządów z Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii.
 
W 2011 roku w Libii wybuchła wojna domowa po obaleniu i zabiciu wieloletniego przywódcy Muammara Kaddafiego. Rząd premiera Fajisa al-Sarraja jest uznawany na arenie międzynarodowej, ale w zachodniej części kraju kontroluje jedynie niewielki obszar wokół stolicy Trypolisu. Generał Khalifa Haftar i jego sojusznicy, którzy kontrolują natomiast dużą część kraju bogatą w ropę naftową i są wspierani także z zagranicy, między innymi przez Egipt, Żejdnoczone Emiraty Arabskie oraz Rosję.  
 
Parlament na wschodzie kraju nie uznaje rządu Sarraja i zamiast tego popiera samozwańczą Libijską Armię Narodową (LNA) dowodzoną przez generała Haftara. 
 
Konflikt jest postrzegany jako klucz do bezpieczeństwa UE, ponieważ Libia jest bramą dla migrantów próbujących dotrzeć do Europy.
 
 
Jerzy Nagórski
Ostatnio edytowane poniedziałek, 20 styczeń 2020 10:37
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie