Dziś reaktywowano Armię Mahdiego. To z nimi walczyli Polacy w Karbali

Dziś reaktywowano Armię Mahdiego. To z nimi walczyli Polacy w Karbali

W następstwie amerykańskiego ataku, w którym zginął irański generał Qasema Soleimani, słynny iracki duchowny Muktada al-Sadr reaktywował dziś nad ranem Armię Mahdiego - poinformowała francuska AFP.

"Jako bojownik irackiego ruchu oporu, wydaję rozkaz gotowości mudżahedinów, a zwłaszcza armii Imama Mahdiego, by byli w pełni przygotowani do ochrony Iraku" - napisał w mediach społecznościowych Muktada al-Sadr.

Armia Mahdiego, to antyamerykańska grupa zbrojna, która działała w Iraku. Ta szyicka i radykalna, formacja paramilitarna stworzona została w czerwcu 2003 i kierowana była przez popularnego szyickiego duchownego i przywódcę religijnego al-Sadra. Według źródeł amerykańskich w 2007 roku liczyła około 60 000 bojowników.

Formacja stała się znana wraz z wybuchem szyickiej rebelii w kwietniu 2004 roku, w której odegrała główną rolę. Armii Mahdiego udało się wówczas przejściowo opanować Karbalę, Nadżaf, Kufę oraz dzielnicę Bagdadu – as-Saura, tracąc jednak kontrolę nad nimi w wyniku majowej kontrofensywy sił amerykańskichi współkoalicjantów.

Podczas walk w Karbali siły Armii Mahdiego starły się z żołnierzami polskimi i bułgarskimi broniącymi ratusza (we wspomnieniach żołnierzy polskich określany jako City Hall) – ważnego obiektu będącego siedzibą lokalnych władz. Kilkudniowe krwawe walki z Polakami i wspierającymi ich żołnierzami bułgarskimi zakończyły się porażką bojówek as-Sadra, które straciły kilkuset bojowników.

W obliczu narastającego napięcia po amerykańskim ataku, politycy w Waszyngtonie nie kryją, że USA faktycznie znalazły się w stanie wojny. Brett McGurk, była zastępca sekretarza stanu ds. Iraku i Iranu podczas prezydentury Baracka Obamy, powiedział dla MSNBC: "Myślę, że teraz, jako kraj, czy nam się to podoba czy nie, musimy zakładać, że jesteśmy w stanie wojny z Iranem. Od 40 lat jest to wojna ukryta, wojna w cieniu, ale myślę, że dzięki tym działaniom musimy zakładać, że jesteśmy w stanie wojny z Iranem, aby chronić naszych obywateli w regionie, aby chronić nasze interesy".

 

Ostatnio edytowane piątek, 03 styczeń 2020 08:36
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie