Amerykańskie drony zabiły irańskiego generała. Iran zapowiada odwet

Amerykańskie drony zabiły irańskiego generała. Iran zapowiada odwet

Generał Qassem Soleimani, szef irańskiego elitarnego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) Quds Force, architekt jego aparatu bezpieczeństwa, zginął w piątek w wyniku nalotu USA na międzynarodowe lotnisko w Bagdadzie.

Biały Dom i Pentagon potwierdziły zabicie Soleimaniego w Iraku, twierdząc, że atak został przeprowadzony na polecenie prezydenta USA Donalda Trumpa i miał na celu powstrzymanie przyszłych ataków, które są planowane przez Iran.

W Iranie ogłoszono trzydniowy okres żałoby narodowej.

Irański przywódca Ajatollah Ali Khamenei złożył mu hołd jako "męczennikowi" i przyrzekł, że "na przestępców czeka zemsta".  

Prezydent Iranu Hassan Rouhani powtórzył obietnicę "zemsty", a minister spraw zagranicznych Javad Zarif potępił zabójstwo jako "akt międzynarodowego terroryzmu".

Prezydent Iranu oświadczył ponadto, że zabójstwo gen. Soleimaniego i towarzyszących mu osób "podwoi determinację wielkiego narodu irańskiego i innych niezależnych państw, by stanąć przeciwko nadmiernym żądaniom Ameryki i bronić wartości islamskich". Ten tchórzliwy czyn jest oczywiście kolejną oznaką amerykańskiej frustracji i bezradności w tym regionie - dodał Rouhani.

Irakijscy urzędnicy i telewizja państwowa donoszą, że oprócz Soleimaniego, w nalocie zginął także dowódca irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis.

Śmierć Soleimaniego i al-Muhandisa potwierdziła również irańska IRGC oraz iracki Ludowy Ruch Mobilizacyjny (PMF) - milicja wspierana przez Iran.

Na wieść o śmierci szefa irańskiego elitarnego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, prezydent USA Donald Trump zamieścił w mediach społecznościowych amerykańską flagę. 

Senator Lindsey Graham powiedział, że śmierć Soleimaniego to "poważny cios dla irańskiego reżimu, który ma amerykańską krew na rękach".
Z kolei demokratyczny senator Chris Murphy, z Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, ostrzegł, że incydent może uruchomić "potencjalną masową wojnę regionalną".

Zobacz materiał stacji Al Jazeera

Ostatnio edytowane piątek, 03 styczeń 2020 07:38
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie