Prezydent Duda chce, by uczestnicy Światowego Forum Holocaustu potępili Putina

Prezydent Duda chce, by uczestnicy Światowego Forum Holocaustu potępili Putina
Prezydent Polski Andrzej Duda chce, aby uczestnicy odbywającego się 23 stycznia Światowego Forum Holocaustu w Yad Vashem potępili oskarżenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina wobec Polski - informuje izraelski The Jewish News. 
 
Taką sugestię miał przekazać Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta, domagając się od organizatorów Forum, aby w jego trakcie potępiono słowa Putina, który powiedział w ubiegłym tygodniu, że Polska zrobiła "pierwszy krok w kierunku ludobójstwa", zawierając porozumienie z Hitlerem i przystępując do rozbioru Czechosłowacji w 1938 r., a ówczesnego ambasadora Polski w Niemczech, Józefa Lipskiego, nazwał "antysemicką świnią".
 
Premier Mateusz Morawiecki w wydanym w niedzielę oświadczeniu napisał, że Putin "wielokrotnie kłamał o Polsce i zawsze robił to celowo". Zdarza się to zazwyczaj wtedy, gdy władze rosyjskie odczuwają presję międzynarodową związaną z ich działalnością".

W Światowym Forum Holocaustu weźmie udział trzydziestu przywódców państwowych, w tym Putin i prezydent Francji Emmanuel Macron. Organizatorzy podkreślają, że będzie to "największe wydarzenie skupiające się na walce z antysemityzmem". Spotkanie odbędzie się pod hasłem "Upamiętnienie Holocaustu, walka z antysemityzmem".

Konferencja organizowana jest w związku z 75 rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz, która przypada w dniu 27 stycznia. 
 
Jak donosi The Jewish News "Kancelaria prezydenta Dudy poinformowała, że czeka na szczegółowy harmonogram konferencji w Jerozolimie, zanim zdecyduje, czy polski prezydent weźmie w niej udział".
Ostatnio edytowane czwartek, 02 styczeń 2020 16:31
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie