Kolejna aplikacja używana przez służby do szpiegowania użytkowników

Kolejna aplikacja używana przez służby do szpiegowania użytkowników

Jeśli zainstalowałeś aplikację ToTok na swoim telefonie, to służby Zjednoczonych Emiratów Arabskich znają treść Twoich rozmów, wiadomości tekstowych, znają trasy, którymi się poruszasz i mają wszystkie zdjęcia oraz filmy wykonane lub przesłane z użyciem tej aplikacji.

Taka jest ocena amerykańskiej CIA oraz wynik śledztwa dziennikarskiego przeprowadzonego przez "The New York Times". 

Aplikacja ToTok została pobrana przez miliony użytkowników na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Afryce. Jeszcze w zeszłym tygodniu była jedną z najczęściej pobieranych aplikacji społecznościowych w USA. Jej wykorzystanie przez służby ZEA jest ilustracją tego, w jaki sposób autorytarne rządy coraz częściej znajdują nowatorskie i skuteczne sposoby na rozbudowę swoich zasobów informacyjnych i rozprawienie się z potencjalnymi wrogami lub przeciwnikami.

ToTok został wprowadzony na rynek w mijającym roku. Aplikacja była bardzo mocno promowana w Emiratach. Jej rozpowszechnieniu sprzyjał fakt, że rząd Emiratów zablokował niektóre funkcje w takich programach jak Skype czy WhatsApp. W grudniu ToTok należał do najczęściej używanych 50 darmowych aplikacji między innymi w Arabii Saudyjskiej, Indiach ale także w Wielkiej Brytanii i Szwecji. 

Tymczasem wszystko wskazuje na to, że ToTok jest oprogramowaniem szpiegowskim wykorzystywanym przez wywiad i służby specjalne Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak informuje "The New York Times", spółka stojąca za ToTokiem, Breej Holding, jest spółką-przykrywką innej firmy o nazwie DarkMatter, która z kolei jest spółką wywiadu Emiratów, objętą dochodzeniem FBI w sprawie cyberprzestępstw.

W wyniku publikacji amerykańskiego dziennika, wczoraj zarówno Google jak i Apple usunęły ToTok ze sklepów z aplikacjami.

powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie