"Fałszywy" dyrektor w "Wiadomościach" TVP, czyli kolorowy świat służby zdrowia

"Fałszywy" dyrektor w "Wiadomościach" TVP, czyli kolorowy świat służby zdrowia

Wiadomości TVP we wczorajszym materiale poświęconym temu, jak dobrze ma się polska służba zdrowia nie tylko zaprezentowały wypowiedź lekarza, który został podpisany jako dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, a z całą pewnością nim nie jest, ale także zafałszowały informacje dotyczące nakładów na służbę zdrowia.

Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy na leczenie pacjentów onkologii i wcześniejszą diagnostykę wygospodarowano ponad 5 miliardów złotych - informują Wiadomości, ale zapominają dodać, że to na 10 lat.

W tym samym materiale słyszymy, że na służbę zdrowia w tym roku "zabezpieczono rekordowe 109 mld złotych" i "po raz pierwszy będzie to ponad 5 procent PKB". Tyle Wiadomości.

Tymczasem w styczniu 2015 roku portal bankier.pl informował: "Budżet NFZ to 67,5 mld zł. Do tego dochodzi 24 mld zł na leczenie w prywatnych klinikach i szpitalach oraz dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne (zwykle finansowane przez pracodawców). Na koniec pozostają wydatki na leki, które wynoszą ok. 20 mld zł – łącznie na ochronę zdrowia przeznaczamy ponad 108 mld zł. To bardzo dużo, ale biorąc pod uwagę stosunek wydatków na ochronę zdrowia do wielkości PKB to okazuje się, że wcale nie wydajemy więcej niż w innych państwach. W Polsce na ochronę zdrowia wydajemy nieco ponad 6,5% PKB. Spośród 34 krajów monitorowanych przez OECD, tylko Estonia i Meksyk mają mniejszy udział tych wydatków niż Polska, bo niecałe 6% PKB. W Portugalii jest to prawie 10%, a w Niemczech – 11,3%. Z danych Banku Światowego wynika, że w USA wydatki te wynoszą 17,9%, a w Japonii 10,1%."

Wiadomości poinformowały przy okazji, że "już teraz ministerstwo zdrowia realizuje pilotażowy program krajowej sieci onkologicznej". Tymczasem nie jest to żadna nowa informacja, bo program od lutego 2019 jest realizowany w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim. Polega on teoretycznie na tym, że niezależnie od miejsca zamieszkania pacjent ma zapewnioną kompleksową opiekę, zgodnie z przyjętą ścieżką postępowania terapeutycznego, oraz koordynatora, który poprowadzi go „za rękę” przez cały proces leczenia. Tyle teorii.

Do tej teorii dodano więc żywego człowieka, czyli prof. Stanisława Góździa, dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, który w materiale mówi o zaletach programu. Według Wiadomości tak wygląda prof. Góźdź:

Tymczasem dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii prof. Stanisław Góźdź naprawdę wygląda tak:

Ten lukrowany obraz polskiej służby zdrowia i onkologii przedstawiony przez Wiadomości TVP psują niestety informacje, które pojawiają się w mediach lokalnych. Kilka dni temu lubelski Dziennik Wschodni donosił, że nawet kilkunastu pacjentów tygodniowo mogłoby skorzystać z nowoczesnej diagnostyki onkologicznej w Zamościu. Nie mają jednak takiej szansy, bo ośrodek nie dostał kontraktu z NFZ.

Okazuje się, że zamojski ośrodek NuMed posiada najnowocześniejszy sprzęt o wartości ok. 8 mln złotych, na którym mógłby wykonywać od 10 do 15 badań diagnostycznych tygodniowo. 

Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Nu-Med w Zamościu o kontrakt na badania PET-CET stara się od czterech lat. W tej sprawie zamojskie „Amazonki” zebrały ok. 5 tys. podpisów mieszkańców z powiatów zamojskiego i hrubieszowskiego, którzy apelują o kontrakt z NFZ. Pisma trafiły do wojewody i NFZ. Trafiły i na tym koniec. Pacjenci z rakiem na badania muszą jeździć do Lublina.

PS.

Po kilkunastu godzinach szef Wiadomości przyznał się do pomyłki. Ale internauci twierdzą, że pomyłką jest przyznanie 2 mld złotych na TVP zamiast na onkologię.

 

Ostatnio edytowane poniedziałek, 17 luty 2020 10:12
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie