Gowin: Dotychczasowe zmiany nie podniosły jakości funkcjonowania sądów

Gowin: Dotychczasowe zmiany nie podniosły jakości funkcjonowania sądów

Lider Porozumienia i wicepremier Jarosław Gowin w dzisiejszej rozmowie w radiu Plus stwierdził, że jest przeciwny radykalizacji kursu władzy w sprawie sądownictwa. Powiedział też, że dotychczasowe zmiany nie podniosły jakości funkcjonowania sądów.

Są tacy komentatorzy, którzy namawiają nas do radykalizacji kursu. Im ostrzej, im szybciej do przodu, tym lepiej. Tylko że zwracam uwagę na to, że spektakularne zwycięstwo, które odnieśliśmy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ponad 45% poparcia, ale to zwycięstwo zapewniły nam głosy 6 mln 200 tys. Polaków. Żeby wygrać wybory prezydenckie, potrzeba o 3 mln głosów więcej - powiedział wicepremier Jarosław Gowin na antenie radia Plus i dodał, że profesjonalna polityka powinna opierać się na badaniach, a on nie zna  żadnych badań, które by wskazywały, że można pozyskać 3 mln dodatkowych głosów zaostrzając kurs w sprawie sądownictwa.

W ocenie Gowina dotychczasowe zmiany w sądownictwie "mimo że głębokie i obejmujące wiele obszarów", nie przełożyły się na podniesienie jakości funkcjonowania sądów. Nie chcę powiedzieć, że obywatele nic nie zyskali - mówił Gowin.

Na pewno jest tak, że w środowisku sędziowskim jest dużo głębsza wrażliwość na to, jak są postrzegani przez obywateli i na to, że są do tego, żeby obywatelom służyć, a nie są tą, że zacytuję, nadzwyczajną kastą. Natomiast z drugiej strony mam świadomość, że nie udało nam się do tej pory osiągnąć głównego celu naszych reform, czyli skrócenia czasu orzekania, dlatego przed nami cały szereg kolejnych działań, które musimy podjąć w tej kadencji – stwierdził Jarosław Gowin, ale nie sprecyzował jakie działania ma na myśli.

Ostatnio edytowane czwartek, 13 luty 2020 09:16
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie