Wojna Polski z Unią Europejską... Wiemy, jakie sankcje gotowa jest wprowadzić UE

Wojna Polski z Unią Europejską... Wiemy, jakie sankcje gotowa jest wprowadzić UE

"Komisja Europejska jest bardzo zaniepokojona stanem praworządności w Polsce, szczególnie ostatecznym przyjęciem nowelizacji prawa o sądach" powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand w piątek na konferencji prasowej. Dodał że "Komisja nie zawaha się, by w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania w tej sprawie".

Z wiarygodnych informacji redakcji portalu Eurokurier24.pl zbliżonych do Komisji Europejskiej wynika, że komisarz Vera Jourova odpowiedzialna za obszar praworządności oraz komisarz Didier Reynders odpowiedzialny za sprawiedliwość zbliżają się do końca prac nad pakietem ewentualnych sankcji, jakie mogą dotknąć Polskę, za nieprzestrzeganie zasad państwa prawa, w tym szczególnie trójpodziału władz oraz wartości unijnych. 

Jak twierdzą nasze źródła, sprawa jest na tyle poważna, że wśród pakietu rozwiązań, poza zamrożeniem części środków UE przeznaczonych dla Polski w nowej perspektywie budżetowej, znalazło się także ograniczenie dostępu dla Polski do swobód rynku wewnętrznego UE, w tym swobodnego przepływu towarów, usług i kapitału. Rozważa się także ograniczenia celne oraz ograniczenie dla Polski swobodnego przepływu osób. To ostatnie wiązałoby się prawodpodobnie z rewizją Schengen.

Tylko ta pierwsza sankcja dotycząca ograniczenia swobodnego przepływu towarów, usług i kapitału oznaczałaby w praktyce wycofanie się z Polski tysięcy firm z kapitałem europejskim.

Tymczasem podsekretarz stanu w MSZ Paweł Jabłoński zamieścił na Twitterze w godzinach wieczornych 24 stycznia taki oto wpis: "W związku z niedopuszczalną wypowiedzią pana @ChristianWigand, rzecznika @EU_Commission, na jutro na godz. 10.00 do @MSZ_RP wezwany został pan Marek Prawda, kierujący Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce."
 
 
O jaką wypowiedź rzecznika Komisji Wiganda chodzi, nie bardzo wiadomo. Jeśli o te zdania z konferencji, które przytaczamy powyżej, to mamy jakąś kuriozalną kompromitację polskiej dyplomacji.
 
Przypomnijmy, że wiceszefowa Komisji Europejskiej do spraw praworządności Vera Jourova jeszcze w grudniu apelowała o wstrzymanie prac nad nowelizacją ustaw sądowych. W tej sprawie pisała listy do polskich władz tłumacząc stanowisko Unii Europejskiej. Podczas ostatniej debaty poświęconej praworządności w Polsce przeprowadzonej w Parlamencie Europejskim w dniu 15 stycznia komisarz Jourowa poinformowała, iż Komisja Europejska zdecydowała w Strasburgu, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zablokowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna zostanie zawieszona. Dzisiaj TSUE potwierdził wpłynięcie takiego wniosku.
 
Jerzy Nagórski
Ostatnio edytowane piątek, 24 styczeń 2020 21:09
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie