Rząd PiS idzie na wojnę z własnymi wyborcami!

Rząd PiS idzie na wojnę z własnymi wyborcami!

Do Sejmu trafił projekt, przewidujący wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Na tej zmianie w 2020 roku budżet ma zyskać dodatkowo 1,7 mld zł. W uzasadnieniu Rada Ministrów nie informuje, ile stracą na tym konsumenci tych dwóch grup produktów.

Za to w uzasadnieniu czytamy, że projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami to jest: alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie.

Stawka akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe wzrośnie o 10 procent. Zmiana ma wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku. 

Zdaniem specjalistów taka zmiana akcyzy spowoduje realny wzrost ceny detalicznej wyrobów alkoholowych oraz papierosów o minimum 15 procent. To z pewnością nie ucieszy konsumentów. 8 milionów Polaków regularnie pali papierosy. Rocznie w naszym kraju wypalanych jest ponad 40 miliardów papierosów. 

Jeśli chodzi o alkohol, to generalnie na świecie jego spożycie spada. Nawet w Rosji. Za to w Polsce rośnie. Rocznie statystyczny Polak wypija 11 litrów czystego spirytusu na głowę. I te dane dotyczą osób powyżej 15 roku życia. W tej grupie rzadziej lub częściej pije ponad 90 procent osób.

Widać wyraźnie, że budżet na rok 2020 się nie domyka, skoro rząd PiS postanowił pójść na wojnę z własnymi wyborcami.

Ostatnio edytowane czwartek, 14 listopad 2019 13:11
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie