Liderzy Parlamentu Europejskiego chcą przyspieszenia działań w sprawie Polski i Węgier

Liderzy Parlamentu Europejskiego chcą przyspieszenia działań w sprawie Polski i Węgier
Liderzy Parlamentu Europejskiego wysłali pismo do przewodniczącego Rady Europejskiej i prezydencji chorwackiej, w którym wyrazili głębokie zaniepokojenie poważnym brakiem postępów w działaniach instytucji europejskich w sprawie artykułu 7 przeciwko Polsce i Węgrom.
 
Pismo to jest efektem działań podjętych przez Grupę Socjalistów i Demokratów, którzy uważają, że pomimo alarmującej sytuacji w obu krajach i powtarzających się wezwań do działania, kluczowa kwestia praworządności w Polsce i na Węgrzech nie jest nawet przewidziana do omówienia na odbywającym się 25 lutego posiedzeniu unijnych ministrów.
 
W ciągu ostatnich kilku lat nacjonalistyczne rządy PiS i Fidesz wprowadziły szereg rozwiązań - przejmując kontrolę nad sądownictwem i mediami publicznymi - które drastycznie zmieniają demokratyczny charakter Polski i Węgier - powiedziała Iratxe Garcia Perez, przewodnicząca Grupy Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.
 
 
W ocenie liderki S&D nie ma już czasu do stracenia. Pomimo wszczęcia postępowania na podstawie art. 7 nie widzimy żadnych postępów. Podczas gdy Rada zadowoliła się nieregularnymi przesłuchaniami, bez zaproszenia nawet Parlamentu Europejskiego, zarówno Kaczyński, jak i Orbán nadal przesuwają granice, jeśli chodzi o podważanie demokracji, rządów prawa i praw podstawowych - uważa Iratxe Garcie Perez.

Spójrzmy prawdzie w oczy: procedura przewidziana w art. 7 jak dotąd nie zadziałała. Nadszedł czas, by Rada Europejska podjęła działania w obronie europejskiego projektu Unii zbudowanej na wspólnych, liberalnych wartościach! Dla dobra obywateli Polski i Węgier te podstawowe zasady demokracji muszą być chronione - powiedziała przewodnicząca Grupy S&D i dodała, że Socjaliści i Demokraci naciskają również na nowy mechanizm UE w zakresie demokracji, praworządności i praw podstawowych, aby co roku w sposób niezależny oceniać sytuację we wszystkich państwach członkowskich, z konkretnymi zaleceniami dotyczącymi działań i z potencjalnymi konsekwencjami dla budżetu.
 
Ostatnio edytowane wtorek, 25 luty 2020 08:56
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie