Frakcja Socjalistów i Demokratów chce etycznego wymiaru rewolucji cyfrowej

Frakcja Socjalistów i Demokratów chce etycznego wymiaru rewolucji cyfrowej

Komisja Europejska zaprezentował europosłom strategię cyfrową. Ma ona regulować zagadnienia dotyczące sztucznej inteligencji oraz przepływu danych. Grupa Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim apeluje o etyczny wymiar rewolucji cyfrowej i oczekuje, że nikogo ona nie wykluczy, ani nie pozostawi w tyle. 

W ocenie Komisji transformacja cyfrowa w Europie ma odzwierciedlać najlepsze cechy naszego kontynentu: otwartość, sprawiedliwość, różnorodność, demokratyczność i pewność siebie. Jest to wizja społeczeństwa europejskiego wspieranego przez rozwiązania cyfrowe stawiające człowieka na pierwszym miejscu, gdzie otwierane są nowe możliwości dla przedsiębiorstw i wspierany jest rozwój wiarygodnych technologii, aby promować otwarte i demokratyczne społeczeństwo oraz dynamiczną i zrównoważoną gospodarkę - głosi komunikat Komisji Europejskiej.

Komisja uważa, że technologie cyfrowe są kluczem do zwalczania zmiany klimatu i osiągnięcia zielonej transformacji. Europejska strategia w zakresie danych oraz warianty strategiczne zapewniające ukierunkowany na człowieka rozwój sztucznej inteligencji (AI) to pierwsze kroki do osiągnięcia tych celów - uważa Komisja.

Przedstawiamy dziś naszą ambicję, by kształtować cyfrową przyszłość Europy. Obejmuje ona wszystkie dziedziny od cyberbezpieczeństwa przez infrastrukturę krytyczną, edukację cyfrową, umiejętności, po demokrację i media - powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Z kolei komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział: Nasze społeczeństwo generuje ogromną ilość danych przemysłowych i publicznych, które zmienią naszą produkcję, konsumpcję i styl życia. Pragnę, aby europejskie przedsiębiorstwa i nasze liczne MŚP miały dostęp do tych danych i tworzyły wartość dla Europejczyków, w tym poprzez rozwój zastosowań sztucznej inteligencji. Europa ma wszystko, czego potrzeba, aby być liderem w dziedzinie „dużych zbiorów danych”, a jednocześnie zachować swoją suwerenność technologiczną, wiodącą pozycję w przemyśle i konkurencyjność gospodarczą z korzyścią dla europejskich konsumentów.

Członkowie Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim, którzy pracowali nad europejską agendą cyfrową domagają się silniejszych przepisów, równych szans dla przedsiębiorstw każdej wielkości oraz, co najważniejsze, skoncentrowanej na obywatelu transformacji cyfrowej, która nie pozostawi nikogo w tyle.

Ismail Ertug, wiceprzewodniczący Grupy S&D odpowiedzialny za agendę cyfrową, powiedział: Zaktualizowana strategia na rzecz ery cyfrowej jest niezwykle ważna. Wnioski Komisji Europejskiej omawiają słabe punkty obecnych ram prawnych i określają opcje i alternatywy na przyszłość. Istnieje jednak wiele możliwości poprawy, w szczególności wzmocnienia społecznego wymiaru rewolucji cyfrowej.
 
W opinii wiceszefa frakcji S&D, trendy cyfrowe powinny przynieść korzyści wszystkim obywatelom, nie tylko przedsiębiorstwom i rynkom. Unia Europejska potrzebuje podejścia zorientowanego na człowieka. Potrzebujemy "kultury cyfrowej" prowadzącej do aktywnego obywatelstwa w świecie cyfrowym poprzez wiedzę, umiejętności i kompetencje. Głębokie i sterowane kampanie polityczne mogą wpływać na masy i stają się prawdziwym zagrożeniem dla demokracji, jak to miało miejsce ostatnio w Indiach. Potrzebujemy równych szans dla dużych i małych firm - dodał Ismail Ertug.

Grupa S&D opracowała wizję etycznej rewolucji cyfrowej, nie pozostawiając nikogo w tyle. Z wyraźnymi zobowiązaniami. Z ochroną praw podstawowych. Z AI bez uprzedzeń. Rewolucji, która służy ludziom i czyni Europę silniejszą w XXI wieku.

 

Ostatnio edytowane czwartek, 20 luty 2020 13:23
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie