Parlament Europejski: Polski rząd wykorzystuje taktykę opresji i represji wobec sądownictwa

Parlament Europejski: Polski rząd wykorzystuje taktykę opresji i represji wobec sądownictwa

W Parlamencie Europejskim odbyła się kolejna debata nad stanem praworządności w Polsce. W jej trakcie wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova zapowiedziała, że Komisja wykorzysta wszystkie procedury i możliwości, bowiem w Polsce mamy "systematyczne zagrożenie praworządności".

Praworządność i demokracja nie może być postrzegana w odosobnieniu. Te dwie wartości się uzupełniają. Niezawisłość sądownictwa jest kluczowa dla praworządności i dla naszego europejskiego systemu prawnego - mówiła w imieniu Rady Europejskiej Nikolina Brnjac. 

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova powiedziała, że Komisja chce w dalszym ciągu dialogu z Polską, ale Komisja Europejska jest też strażnikiem traktatów europejskich. Wykorzystamy wszystkie procedury, bo mamy systematyczne zagrożenie praworządności w Polsce - stwierdziła Jourova.

Roberta Metsola z Europejskiej Partii Ludowej (EPL) powiedziała, że obywatele Polski są też obywatelami UE i zasługują na taką samą ochronę jak Szwedzi czy Włosi. Jesteśmy na ostatniej barykadzie. Polski rząd wykorzystuje taktykę opresji i represji wobec sądownictwa, co symbolizuje ten rząd. Proszę nie odwracajcie się plecami do Europy - apelowała europosłanka.

Juan Fernando Lopez Aguilar z frakcji Socjalistów i Demokratów przypomniał, że praworządność i demokracja to nie dyktat większości, ale respektowanie zdania mniejszości. Polska wprowadza reformy, które zagrażają niezawisłości sądownictwa. Hiszpański europoseł opowiedział się za ogólnoeuropejskim mechanizmem sprawdzania stanu praworządności w poszczególnych krajach UE.

Michal Šimecka z Renew Europe powiedział, że Polska jest pierwszym krajem, w którym stosowanie prawa UE może doprowadzić do zwolnienia sędziego z pracy. Nie chodzi o karanie Polski, a chodzi o to, żeby prawa wolnościowe i demokracja europejska była chroniona - dodał.

Występując w imieniu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Beata Szydło stwierdziła, że polski system sądownictwa wymaga reform. Rozpoczęliśmy reformy i je skończymy - zapowiedziała i dodała, że ustrój sądownictwa jest nie objęty traktatami UE. Twierdziła też, że debata ma wymiar polityczny. 

Andrzej Halicki z EPL przyznał, że rzeczywiście to nie jest debata o reformie, bo takiej reformy nie ma. To jest debata o chęci zawłaszczenia systemu sądownictwa przez jedną partię. To Wy nękacie sędziów i Polaków. To Wy używacie i fałszu i propagandy - mówił Halicki

Ziobro na skinienie Kaczyńskiego niszczy polski system prawny - powiedział Robert Biedroń z frakcji S&D podczas debaty. Debatując o rządach prawa musimy pamiętać o zwykłych ludziach. My musimy dzisiaj obronić Polaków przed Waszym szaleństwem - stwierdził europoseł Socjalistów i Demokratów.

Eurodeputowana S&D, Katarina Barley, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego i była minister sprawiedliwości Niemiec, stwierdziła: Mimo wielokrotnych ostrzeżeń ze strony tego Parlamentu, Komisji Europejskiej, niezależnych ekspertów Komisji Weneckiej i samych sędziów, polski rząd wprowadza kontrolę polityczną nad sądownictwem. Działania rządu PiS, uchwalając wiele małych ustaw, łączą się jak mozaika, tworząc duży obraz sytuacji. Jest to obraz, w którym wyroki niezależnych sądów nie są mile widziane, ale karane jako wykroczenie dyscyplinarne. Obraz, w którym prymat prawa europejskiego nie ma już zastosowania. Obraz niezależnego sądownictwa, które nie zasługuje już na swoją nazwę. Komisja powinna niezwłocznie zwrócić się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o zastosowanie środków tymczasowych w celu zaprzestania stosowania "ustawy kagańcowej". To jednak nie wystarczy.  Jako UE musimy postawić sprawę jasno: nie może być mowy o wybieraniu rodzynek z europejskiego ciasta. Każdy, kto chce skorzystać z funduszy UE, musi przestrzegać podstawowych wartości. W Polsce kruszą się rządy prawa, ale nie jest jeszcze za późno na zdecydowane działania. Większość Polaków chce być częścią unijnej rodziny. Wiąże się to z korzyściami i obowiązkami, w tym z poszanowaniem praworządności i prymatu prawa europejskiego. Dla dobra narodu polskiego te podstawowe zasady demokracji muszą być chronione - powiedziała Barley.

Ostatnio edytowane wtorek, 11 luty 2020 21:36
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie