Węgry stają się dyktaturą. Socjaliści i Demokraci żądają natychmiastowych działań Komisji Europejskiej

Liderka frakcji Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim Iratxe Garcia zapowiedziała, że jutro (2 kwietnia) zwróci się do pozostałych przewodniczących grup parlamentarnych o wydanie wspólnego oświadczenia, w którym wezwie Komisję Europejską i Radę UE do pilnej i śmiałej reakcji na faktyczne zawieszenie węgierskiego parlamentaryzmu. Węgry stają się pierwszą dyktaturą w Unii Europejskiej i nie będziemy tego akceptować - powiedziała szefowa Grupy S&D.

  • Opublikowane w dziale Europarlament
Czytaj więcej...

Europejska lewica przygotowała plan zwalczania kryzysu związanego z pandemią koronawirusa

W dniu dzisiejszym Grupa Socjalistów i Demokratów (S&D) w Parlamencie Europejskim przyjęła kompleksowy plan działania UE, który obejmuje 25 pilnych działań i środków służących zwalczaniu kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, w tym jego skutków społecznych i gospodarczych - poinformował europoseł Leszek Miller.

  • Opublikowane w dziale Europarlament
Czytaj więcej...

Europoseł i pięć innych osób z Parlamentu Europejskiego zakażonych koronawirusem

Z przykrością potwierdzamy, że jeden z naszych pracowników kontraktowych zmarł po zarażeniu koronawirusem - informował dwa dni temu rzecznik Parlamentu Europejskiego. Tymczasem jak wynika z maila Klausa Welle, sekretarza generalnego Parlamentu Europejskiego, zarażonych jest jeszcze 6 innych osób związanych z tą instytucją.

  • Opublikowane w dziale Europarlament
Czytaj więcej...

Już wkrótce do 800 mln euro z Funduszu Solidarności UE na walkę z koronawirusem

Parlament Europejski uruchamia dodatkowe fundusze, aby pomóc krajom UE najbardziej dotkniętym pandemią koronawirusa. Na nadzwyczajnej sesji plenarnej w czwartek 26 marca eurodeputowani będą głosować nad propozycją Komisji Europejskiej, aby umożliwić państwom członkowskim zwrócenie się o pomoc finansową z Funduszu Solidarności UE w walce z Covid-19.
  • Opublikowane w dziale Europarlament
Czytaj więcej...

Europosłowie domagają się prewencyjnej ewakuacji uchodźców z wyspy Lesbos

Na greckiej wyspie Lesbos potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Tymczasem znajduje się na niej 42 000 osób ubiegających się o azyl. Uchodźcy mieszkają w przepełnionych obozach, w których trudno o utrzymaniu higieny i izolacji. Komisja Wolności Obywatelskich (LIBE) Parlamentu Europejskiego domaga się prewencyjnej ewakuacji przepełnionych obozów.
  • Opublikowane w dziale Europarlament
Czytaj więcej...

Greta Thunberg w Parlamencie Europejskim krytykuje projekt prawa o klimacie

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg w dyskusji z posłami z Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego uznała plany Unii Europejskiej na rozwiązanie kryzysu klimatycznego za niewystarczające.

Aktywistka na rzecz klimatu odwiedziła Parlament, aby omówić prawo o klimacie, nad którym obecnie pracuje UE, które ma na celu zobowiązanie Unii do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Zwracając się do posłów, Greta Thunberg skrytykowała projekt jako niewystarczający: „UE musi być liderem. To wasz moralny obowiązek i macie wyjątkową ekonomiczną i polityczną okazję, aby stać się prawdziwym liderem w kwestiach klimatycznych. To wy sami oświadczyliście, że jesteśmy w stanie kryzysu klimatycznego i środowiskowego. Powiedzieliście, że to zagrożenie egzystencjalne. Teraz musicie udowodnić, że mówiliście poważnie.”

Według Grety Thunberg, konieczne jest podążanie „ścieżką opartą na nauce”. „Wszystko inne to kapitulacja” powiedziała. „To prawo klimatyczne to kapitulacja, ponieważ natura się nie targuje i nie można iść na układ z fizyką”.

Przedstawiając Gretę Thunberg, Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Pascal Canfin powiedział: „Każdy ma swoją rolę do odegrania. Jestem głęboko przekonany, że to, czego potrzebujemy, to energia naszej młodzieży. Żadne społeczeństwo nie ulegnie transformacji i nie będzie w stanie odpowiedzieć na wyzwania klimatyczne, przed którymi stoimy, jeśli nie przyjmiemy energii pochodzącej od naszych młodych ludzi. A Ty jesteś jej przykładem.”

  • Opublikowane w dziale Europarlament
Czytaj więcej...

W marcu spotkanie prezydencji chorwackiej z europosłami w sprawie Polski i Węgier

We wtorek chorwacka prezydencja w Radzie UE odrzuciła wniosek przywódców grup politycznych w Parlamencie Europejskim o wzięcie udziału w dyskusji podczas posiedzenia Rady na temat naruszeń wartości europejskich na Węgrzech i w Polsce. Prezydencja chorwacka opowiada się za nieformalnymi konsultacjami w tej sprawie, jak to miało miejsce dotychczas.
 
Czytaj więcej...
Subscribe to this RSS feed

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie