Frakcja S&D zdziwiona decyzją Sądu UE: Apple nie musi płacić 13 mld euro zaległych podatków w Europie

Frakcja S&D zdziwiona decyzją Sądu UE: Apple nie musi płacić 13 mld euro zaległych podatków w Europie

Amerykańska firma Apple wygrała w Sądzie Unii Europejskiej w Luksemburgu z Komisją Europejską, która domagała się, by koncern zapłacił 13 miliardów euro z tytułu zaległych podatków w Irlandii. Irlandia miała udzielić firmie niedozwolonej pomocy publicznej.

W 2016 roku KE nakazała firmie Apple zwrócić 13 mld euro do budżetu Irlandii, uznając, że amerykański koncern na terytorium tego kraju otrzymał niedozwoloną pomoc publiczną. Unijni urzędnicy ocenili, że producent iPhone'ów skorzystał niesłusznie z dwóch irlandzkich interpretacji podatkowych, które sztucznie zaniżały jego podatki przez ponad dwie dekady.

Złożymy odwołanie i jesteśmy przekonani, iż decyzja zostanie anulowana - oświadczył wówczas koncern. Skrytykował jednocześnie, że KE postawiła się tutaj ponad irlandzkim ustawodawstwem podatkowym i międzynarodowym systemem podatkowym. Postępowanie Brukseli poważnie zaszkodzi inwestycjom i tworzeniu miejsc pracy w Europie - ostrzegał Apple.

Sąd stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji, ponieważ Komisji nie udało się wykazać w sposób wymagany prawem, że istniała korzyść w rozumieniu art. 107 ust. 1 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej - czytamy w środowym orzeczeniu Sądu UE.

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu jest pierwszą instancją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Komisja może odwołać się od orzeczenia Sądu UE do TSUE. Ma na to 14 dni.

Zdecydowanie na wieści z Luksemburga zareagowała frakcja Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim. S&D wezwała państwa członkowskie "do podjęcia działań w celu zapewnienia sprawiedliwszego opodatkowania w Europie w następstwie decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o anulowaniu wypłaty 13 miliardów euro bezprawnej pomocy państwa otrzymanej przez Apple".

Europoseł S&D Jonas Fernandez stwierdził nawet, że orzeczenie wydane przez Sąd Unii Europejskiej było szokiem. Instytucja uchyliła decyzję Komisji Europejskiej o tym, by Apple płaciło sprawiedliwą część podatków od swoich znacznych zysków uzyskanych w Europie. Jest to cios dla nas, prawodawców, a także cios dla obywateli UE i Irlandii - dodał Fernandez.

W jego ocenie zasady pomocy państwa są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek, aby zapewnić stosowanie sprawiedliwych przepisów podatkowych w UE, ale nie mogą być ostatecznym rozwiązaniem. Ta sprawa i to unieważnienie pokazują, że nasze przepisy wymagają reformy, ponieważ żaden obywatel UE nie mógł kiedykolwiek uwierzyć, że przedsiębiorstwo płacące 0,005% podatku od osób prawnych w 2014 roku płaci sprawiedliwe podatki - stwierdził hiszpański europoseł. 

Ostatnio edytowane środa, 15 lipiec 2020 15:26
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie