Francja zaniepokojona działaniami Turcji

Francja zaniepokojona działaniami Turcji

Tureckie posunięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego budzą obawy - powiedziała w czwartek (2 lipca) francuska minister obrony Florence Parly, wyrażając swoje poparcie dla Cypru podczas posiedzenia Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego (SEDE).

"Zbadaliśmy rolę Turcji w Libii", powiedziała Parly, i dodała, że "Francja nie wierzy w rozwiązanie wojskowe, wręcz przeciwnie, popieramy proces politycznego rozwiązania" za pośrednictwem ONZ i procesu berlińskiego. Jak powiedziała, działalność wojskowa na terytorium Libii wyłączyła ten proces, ale w jej ocenie celem powinno być przywrócenie procesu politycznego na właściwe tory.

"Nie ignorujemy tureckich naruszeń w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru", kontynuowała Parly. Przypomniała decyzję Rady z listopada 2019 r., która wprowadziła zestaw sankcji, przy wsparciu Francji, wobec osób i podmiotów, które prowadzą i wspierają tureckie odwierty na wodach cypryjskich. Francja wspiera również Cypr dwustronnie i utrzymuje z tego powodu obecność marynarki wojennej w regionie, dodała minister.

Zdaniem francuskiej minister obrony, należy rozwiązać tę kwestię, a także interwencję Turcji w Libii. Fakt, że Turcja jest członkiem NATO, jest pozytywny, ponieważ "mamy forum dialogu", na którym możemy mówić otwarcie, aby znaleźć "rozwiązania polityczne dla Libii i wschodniej części Morza Śródziemnego", dodała.

Turecki okręt wiertniczy Yavuz wpłynął w kwietniu ubiegłego roku do cypryjskiej strefy po tym, jak Ankara ogłosiła kolejną próbę wierceń. W oświadczeniu z 15 maja ministrowie spraw zagranicznych UE ubolewali nad faktem, że Turcja nie odpowiedziała na wezwania UE do zaprzestania takich działań i ponowili swój apel do Ankary o powstrzymanie się od takich działań oraz poszanowanie suwerenności i suwerennych praw Cypru, zgodnie z prawem międzynarodowym. Ministrowie spraw zagranicznych UE potwierdzili również poprzednie konkluzje Rady Europejskiej, zwłaszcza z czerwca 2019 r. i października 2019 r. w sprawie nielegalnej działalności Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Ostatnio edytowane czwartek, 02 lipiec 2020 11:50
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie