Turcja nadal blokuje NATO-wski plan obrony Polski

Turcja nadal blokuje NATO-wski plan obrony Polski

Mimo że porozumienie między prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem a przywódcami Sojuszu Północnoatlantyckiego zostało osiągnięte w ubiegłym roku w Londynie, Turcja nadal blokuje plan obrony NATO, który obejmuje Polskę i państwa bałtyckie - powiedziało anonimowo agencji Reuters kilku natowskich dyplomatów sojuszniczych.

Plan obrony, znany jako Eagle Defender, w teorii został zatwierdzony przez Ankarę, jednak prezydent Turcji stanowczo sprzeciwia się, aby wprowadzić go w życie. W grudniu Erdogan ostrzegł, że Ankara zablokuje plany obrony dla krajów bałtyckich i Polski, jeśli Sojusz nie uzna kurdyjskiej milicji YPG za organizację terrorystyczną.

Ankara uznaje YPG, która jest trzonem wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), za grupę terrorystyczną powiązaną z separatystyczną Kurdyjską Partią Robotniczą (PKK). Turcja nie może się też pogodzić z tym, że niektóre kraje NATO wspierają milicję SDF w walce z ISIS w północno-zachodniej Syrii.

"Jeśli nasi przyjaciele w NATO nie uznają za organizacje terrorystyczne tych jednostek, które uważamy za organizacje terrorystyczne... będziemy sprzeciwiać się wszelkim krokom, jakie zostaną tam podjęte" - powiedział prezydent Turcji przed szczytem NATO w Londynie w grudniu 2019 roku.

"Turcja odmawia przyjęcia tych planów, chyba że uznamy YPG za podmiot terrorystyczny" - podkreślił w środę w rozmowie z agencją Reuters urzędnik francuskiego resortu obrony. "Mówimy nie. Musimy okazać solidarność ze wschodnimi sojusznikami i nie można blokować tych planów" -dodał.

Ministrowie obrony NATO w środę i czwartek spotykają się w formule telekonferencji, a Francja chce "szczerej dyskusji na temat Turcji i jej postępowania".

 

Ostatnio edytowane czwartek, 18 czerwiec 2020 10:53
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie