Europejska lewica oczekuje od Brytyjczyków wywiązania się z obietnic

Europejska lewica oczekuje od Brytyjczyków wywiązania się z obietnic

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to nie koniec wzajemnych relacji. Trwają rozmowy o przyszłej współpracy w wielu obszarach - od handlu po walkę z przestępczością.

Ratyfikowana przez obie strony umowa o wystąpieniu dotyczy ochrony praw obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i brytyjskich obywateli mieszkających w UE, zobowiązań finansowych podjętych przez Wielką Brytanię, gdy była członkiem UE, oraz kwestii związanych z granicami (szczególnie granicy pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią) i to musi być w pełni zrealizowane.

Przyszłe stosunki są tematem oddzielnej umowy, która obecnie podlega negocjacjom na podstawie deklaracji politycznej zatwierdzonej i ratyfikowanej przez obie strony.

Nadszedł czas, aby rząd Brytyjski wreszcie zaangażował się w negocjacje i wywiązał się z własnych obietnic kompleksowego porozumienia i uczciwej konkurencji z jasną ochroną społeczną, środowiskową i ochroną pracowników, w której TSUE pozostaje jedynym interpretatorem prawa UE - powiedziała Kati Piri, wiceszefowa frakcji Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.

Jak zaznaczyła Piri, to czego potrzebuje Europa w nowej umowie, nie jest odpowiedzią krótkoterminową, ale "długoterminową wizją, biorąc pod uwagę bezprecedensowe wyzwania, przed którymi stoimy, w tym ożywienie gospodarcze po kryzysie koronawirusowym". Jest to rodzaj partnerstwa, które chcemy wynegocjować i chcemy odnieść sukces. Teraz potrzebujemy zastrzyku nowej energii i dynamiki ze zmianą paradygmatu w tych negocjacjach po impasie ostatnich czterech rund - dodała Piri.

UE i Wielka Brytania negocjują o przyszłych stosunkach w szeregu dziedzin - od wymiany towarów i usług, po ochronę środowiska, badania, edukację i wiele innych.

Jednym z najważniejszych obszarów negocjacji są przyszłe stosunki handlowe, w tym możliwe cła, normy dotyczące produktów, sprawiedliwe warunki konkurencji, rybołówstwo, poszanowanie praw podstawowych i zasady rozwiązywania sporów.

Parlament Europejski będzie musiał wyrazić zgodę na każdą umowę, więc warto byłoby, aby rząd brytyjski przeczytał nasze zalecenia. Jasno powiedzieliśmy, że chcemy stabilnego, niezawodnego przyszłego partnerstwa, które będzie korzystne dla ludzi po obu stronach Kanału La Manche - stwierdził z kolei europoseł Paolo de Castro z frakcji S&D. Potrzebujemy jednak ogólnego porozumienia, w którym długoterminowe porozumienie w sprawie rybołówstwa, gwarancja uczciwej konkurencji i zaangażowanie na rzecz wysokich standardów pracy, norm społecznych i środowiskowych są nieodłączną częścią partnerstwa gospodarczego, które obejmowałoby również najbardziej ambitną jak dotąd umowę handlową UE - dodał de Castro.

 

 
Ostatnio edytowane wtorek, 16 czerwiec 2020 08:15
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie