Zdaniem jezuity z Lesbos trzeba zmusić Polskę do zmiany postawy wobec migrantów

Zdaniem jezuity z Lesbos trzeba zmusić Polskę do zmiany postawy wobec migrantów

Pomoc finansowa, której Unia Europejska udzieliła ostatnio Grecji nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Niezbędne jest rozmieszczenie migrantów w całej Europie - powiedział pracujący na greckiej wyspie Lesbos ks. Maurice Joyeux z Jezuickiej Służby Uchodźcom. 

Sytuacja jest napięta. Silna jest obecność wojska. Drogi są zablokowane, by uniemożliwić dotarcie zwłaszcza do obozu Moria, w którym jest już 19 tysięcy uchodźców, chcących przedostać się promem do Aten. Nikt nie wie, jak sobie z tym poradzić – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Maurice Joyeux. – Problemem jest również fakt, że zaatakowani zostali pracownicy organizacji pozarządowych. Po tych incydentach postanowili opuścić obóz Moria, bo w takiej sytuacji nie mogą już dłużej pracować. Konsekwencją tego jest jednak to, że migranci zostaną pozbawieni pomocy z ich strony zarówno w obozie Moria, jak i Kara Tepe - dodał.

W dalszej części rozmowy z watykańską rozgłośnią radiową ks. Joyeux przekonywał, że "korytarze humanitarne nie będą funkcjonować, dopóki nie będzie europejskich sił interwencyjnych, które będą w stanie zmusić kraje takie jak Polska, Węgry czy Austria do rezygnacji z ich postawy".

powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie