Komisja Europejska wesprze Grecję w ochronie granicy z Turcją

Komisja Europejska wesprze Grecję w ochronie granicy z Turcją
Komisja Europejska przedstawiła w środę 4 marca sześciopunktowy plan działania na rzecz wsparcia Grecji w zakresie ochrony granic, który obejmuje pomoc finansową i wzmocnienie patroli Frontexu na Morzu Egejskim i Evros, oraz na północno-wschodniej granicy z Turcją.
 
Około 12-13 tysięcy migrantów próbuje przekroczyć grecką granicę z Turcją po tym, jak Ankara w ubiegły czwartek zapowiedziała, że nie będzie już próbowała powstrzymywać napływu nielegalnej migracji do Europy.
 
Grecja stoi w obliczu niezwykle trudnej sytuacji, całkowicie bezprecedensowej, a to trudne zadanie nie może spoczywać wyłącznie na Grecji. Jest to zadanie dla całej Europy - powiedział wiceprzewodnicząca Komisji Margaritis Schinas podczas wspólnej konferencji prasowej z unijną komisarz do spraw wewnętrznych Ylvą Johansson w Brukseli.
 
Przedstawiając plan, Margaritis Schinas powiedział, że Frontex uruchomi dwie szybkie operacje na granicy lądowej i morskiej, które obejmą dodatkowych 100 funkcjonariuszy straży granicznej i wyposażenie.
 
Frontex, unijna agencja kontroli granicznej, przygotowuje również rozmieszczenie sześciu przybrzeżnych statków patrolowych, dwóch helikopterów, jednego samolotu i trzech pojazdów ze sprzętem termowizyjnym.

Poza tym UE zapewni natychmiastową pomoc finansową w wysokości 350 mln EUR w celu wsparcia "zwiększonych zdolności przyjmowania na pięciu greckich wyspach, na które trafia większość migrantów, dobrowolnych powrotów migrantów oraz całej infrastruktury niezbędnej do przeprowadzenia procedur kontrolnych w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa na wyspach".
 
Na wniosek Grecji Komisja uruchomiła również mechanizm ochrony ludności, dzięki któremu Grecja może otrzymać dodatkowy personel medyczny i sprzęt, koce i namioty - dodał Schinas.
 
Jednocześnie unijna agencja ds. uchodźców, Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO), przyspieszy rozmieszczenie w Grecji dodatkowej liczby około 160 pracowników, którzy będą wspierać proces składania wniosków o azyl.
Ostatnio edytowane środa, 04 marzec 2020 17:50
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie